Новите български банкноти биха могли да изглеждат и така (снимки)
Ако се загледате в изображенията на настоящите български банкноти от 2, 5, 10, 20 и 50 лева, ще видите, че, подобно на валутата в други страни по света, и върху нашия лев са пресъздадени исторически личности и безвъзвратно отминали събития.
Какво би станало обаче, ако вместо да изобразяват личности от миналото, илюстрациите и дизайна на банкнотите отразяваха и популяризираха съвременните ценности и постижения на народа?
Отговорът на този въпрос може да се намери в избраженията на Методи Жейнов.
Той е концептуален артист от Силистра с над 10 години стаж в графичния дизайн. В профила си в Behnace, Жейнов публикува своята идея за изцяло нов облик на лева.
Кукерите, наричани още чауши, бабугери, станчинари, дервиши, старци, суратиили джамалари, са българските карнавални фигури – мъже, предрешени като зверове или типични персонажи (бабата, дядото, царят, бирникът), винаги са с маски на главите, често с чанове на пояса и с кожуси с козината навън. Кукерите танцуват по улиците, за да изплашат лошите сили и да пропъдят студа, а за плодородие и здраве извършват обредни (символични) действия като оране, сеитба и други.
Дизайнерът смята, че вместо единствено да отдава чест на историята, банкнотата на всеки един народ би могла да представлява работещо "уникално средство за реклама и за популяризиране на съвременните постижения на съответната страна".
Проф. Иван Иванов Митев е български педиатър-кардиоревматолог и откривател на шестия сърдечен тон, наречен „тон на Митев“.
В момента върху българските банкноти седят изображенията на Паисий Хилендарски, Иван Милев, Петър Берон, Стефан Стамболов, Пенчо Славейков и Алеко Константинов.
Върху банкнотите, разработени от Жейнов обаче, могат да се видят
кукери, откритието на българския педиатър Иван Митев, розобер, Кубрат Пулев, обсерватория Рожен и успехите на българските ученици в областта на математиката.
Кубрат Венков Пулев (известен като Кобрата) е български боксьор, бивш национален състезател. Роден на 4 май 1981 г. в София. Той е най-известният български боксьор в момента и се състезава в категория над 91 кг. Син е на боксьора в тежка категория и шампион от 50-те и 60-те години Венко Пулев.
"Много трудно ми беше да избера най-характерните за българския народ празници, места, спортни постижения и медицински открития и навярно много от тях са спорни. Въпреки това, смятам, че изразявам единствено своята позиция" - разказва Жейнов.
Времето, с което е разполагал за изработването на дизайна, е било изключително малко. "Всичко създадох за 1 ден. Няколко часа ми бяха нужни само да прочета и да науча повече за съответните области. Общо работния процес отне около 9 часа", Жейнов.
Национална астрономическа обсерватория Рожен е най-големият действащ научен комплекс по астрофизика в Югоизточна Европа.
Изработката на банкнотите той прави изцяло за собствено удоволствие, а идеята взаимства от норвежки дизайн на местната крона, на който попада в интернет.
Според него, банкнотите са изключително важни за всяка една страна, защото те са едно от първите неща, с които се сблъсква всеки чужденец, когато попада в нова страна.
Световните успехи на българските ученици по информатика и математика просто не спират.
"Не говоря за еврото, което в много страни си е все едно и също. Става дума за банкнотите в Англия, Русия, Румъния... Виждали ли сте колко интересно изглеждат тези валута? Особено формата и дизайна на румънските леи - те са като изработени от найлон", разказва той.
Вижте в галерията "футуристичния ре-дизайн" на българския лев, както и думите на самия автор за всяка една от банкнотите.