Новите технологии в помощ на родителите
У нас все още не се знае колкото точно са засегнатите
Броят на децата с разстройства в аутистичния спектър расте в световен мащаб, а у нас все още не се знае колкото точно са засегнатите. В същото време в диагностиката на аутизма се включват и новите технологии.
Поведението на Стефан направило впечатление на родителите му, когато бил на две годинки. Не говорел и имал склонност да нарежда предмети.
Съмненията изпратили родителите му при психиатър. Той установил, че детето има разстройство от аутистичния спектър и така Стефчо започнал да посещава дневен център. Там той получава грижа от специализиран екип. Немалко родители обаче отричат диагнозата и търсят услугата в по-късна възраст на детето.
За да не се стига до там, клиничният психолог Севджихан Еюбова предлага решение - безплатно мобилно приложение. То не дава диагноза, но прави оценка на риска. Този скрининг от години се прави в Съединените щати, а въпросникът е преведен на повече от 30 езика.
В България няма информация колко са хората с аутизъм. Липсва и помощ от държавата под формата на лечение, от което те имат нужда. А за да стане това, трябва да стане ясна и бройката им. Родители от години се борят за това, но засега без успех.
Нова тв
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!