Ново дъно! Сривът на еврото и лева продължава и днес с пълна сила
В момента по курс на БНБ 1 долар се разменя за 1,84 лева.
Сривът на еврото, а с него и на лева, продължава днес с пълна сила и изглежда няма какво да спре падането на единната валута към паритет с долара, след като президентът на Европейската централна банка, Марио Драги обяви, че мерките на ЕЦБ за "купуване на активи са нестандартна парична политика, но не са незаконни. Всъщност тези покупки са напълно обичайни", пише "Дарик".
От началото на месеца единната валута е загубила 5.3% от стойността си срещу долара. Това е най-рязкото поевтиняване на еврото от 2008 г. насам. Само днес то губи 0.93%, до 1.06 EUR/USD. А водещата причина за срива е политиката на ЕЦБ на количествени улеснения.
На 5 март Драги обяви, че изкупуването на облигации за 60 млрд. евро месечно от централните банки в еврозоната ще започне на 9 март. Количествени улеснения от такъв мащаб са безпрецедентни в историята на еврозоната. С оглед на това, че политиката на Федералния резерв в САЩ е насочена в противоположна посока, валутните пазари на практика влизат в неизследвана територия.
Фед ще започне да вдига лихвите си от сегашните им нулеви нива. Това вероятно ще стане през втората половина на годината, въпреки че има все по-силни сигнали за по-ранно повишение. Поне до септември 2016 г. ЕЦБ ще продължи с количествените улеснения, докато централната банка в САЩ затяга паричната си политика.
Така еврото ще остава под натиск, докато доларът ще получава подкрепа. Тук стигаме до друг важен момент. Доларът и еврото са съвсем различни. Щатските пари са световна търговска валута с дял от над 60% в глобалните валутни резерви, спрямо близо 23% за еврото.
Тази разлика предполага много по-ограничено му търсене от инвеститорите. А доходността на облигациите на повечето държави и много водещи компании от еврозоната вече е на рекордно ниски нива.
Днес лихвите по германския дълг с десетгодишен падеж достигнаха историческо дъно от 0.16%. А доходността на еквивалентните италиански облигации се понижи до рекордно ниските 1.17%. Пазарните лихви за книжата на Nestele с падеж след 2 години в петък достигнаха минус 0.14%.
На конференция на икономисти и банкери в Гьоте институт, Драги подчерта, че количествените улеснения не са "нищо ново" и даде за пример подобни политики наBundesbank от 70-те години на XX век.
"Виждаме продължаващо понижение на доходността на португалските държавни облигации и на книжата на другите проблемни страни от еврозоната въпреки кризата с Гърция. Това предполага, че програмата за количествени улеснения може да защити страните от еврозоната от евентуален "заразен ефект" от излизане на Гърция от валутния съюз, заяви президентът на ЕЦБ, хвърляйки бомба сред инвеститорите.
Днес започва новия кръг от преговори между гръцкото правителство и кредиторите му - Международния валутен фонд, еврозоната и ЕЦБ. Очаква се Гърция да капитулира напълно, тъй като е заплашена от фалит и излизане от еврозоната в рамките на следващите 3 седмици, в който има да погаси задължения за над 5 млрд. евро.
Докъде ще стигне падането на еврото? Трудено е да се отговори, много е вероятно единната валута да поевтинее до историческото си дъно от 0.8384 долара, достигнато през 2001 г.