"Новые известия" : Съдбата на човечеството е в ръцете на САЩ. Путин е в ъгъла с ръка на ядреното копче
Кадър Кремъл
Ако САЩ разрешат на Киев да използва ракети с далечен обсег за удари дълбоко в Русия, Руската федерация може да се изправи пред реална заплаха от бързо унищожаване на своите стратегически обекти. в европейската част на страната, включително съоръжения за ядрено възпиране
Русия промени своята доктрина за „ядрено възпиране“ и е готова да използва ядрените си оръжия, без да чака ядрен удар на нейна територия.
"Новые известия" проучи до какво може да доведе публичното изявление на Владимир Путин, пише Андрей Краснобаев в newizv.ru
Заседанието на Постоянното заседание на Съвета за сигурност на Русия по ядрено възпиране, проведено в Кремъл на 25 септември 2024 г., изглежда се превърна в своеобразен „полуфинал“ на ядрената ескалация между Руската федерация и НАТО.
След редица изявления на Владимир Путин, направени в публичната част на срещата, ако се случи „финалът“ на конфронтацията, медиите едва ли ще имат време да разкажат за това.
В началото на срещата руският президент подчерта, че такава среща е „планово събитие“, което се провежда два пъти годишно, и постави на дневен ред въпроса за актуализиране на основите на държавната политика в областта на ядреното възпиране.
Несекретната част от „Основите“ се съдържа в едноименния президентски указ , който беше последно редактиран през 2020 г.
В него са изброени заплахите за националната сигурност, в отговор на които Руската федерация използва ядрено оръжие.
Всъщност днес президентът на Русия обяви разширяване на списъка с тези заплахи.
„Виждаме, че съвременната военно-политическа обстановка се променя динамично и трябва да вземем предвид това. Включително появата на нови източници на военни заплахи и рискове за Русия и нашите съюзници. Важно е да се предвиди развитието на ситуацията и съответно да се адаптират разпоредбите на документа за стратегическо планиране към настоящите реалности“, каза Владимир Путин.
Русия вече обяви публично промени в политиката си за използване на ядрени оръжия тази година, но за първи път това се случи на най-високо ниво, на заседание на Съвета за сигурност, резултатът от което ще бъде официалното публикуване на промените в президентски указ „За основите на държавната политика на Руската федерация в областта на ядреното възпиране“.
Фактът, че Москва работи върху нова версия на указа, определящ последната „червена линия“ в конфронтацията с НАТО, беше публично заявен през август 2024 г. от руския външен министър Сергей Лавров.
Какви правила за започване на ядрена война промени Русия?
Да припомним, че до 25 септември 2024 г. Руската федерация имаше право да използва ядрения си арсенал само в два случая:
В случай на използване на ядрено оръжие срещу Русия и (или) съюзнически държави.
В случай на агресия срещу Руската федерация с конвенционални средства, по време на която ще бъде застрашено самото съществуване на руската държава.
Днес списъкът със заплахи за националната сигурност, след които президентът ще „натисне червения бутон“, се разшири значително.
„В актуализираната версия на документа агресията срещу Русия от страна на неядрена държава, но с участието или подкрепата на ядрена държава, се предлага да се разглежда като тяхно съвместно нападение срещу Руската федерация.
Ясно са посочени и условията за преминаване на Русия към използване на ядрено оръжие.
Ще разгледаме тази възможност, след като получим достоверна информация за масирано изстрелване на средства за въздушно-космическо нападение и тяхното преминаване през държавната ни граница.
Имам предвид стратегическата и тактическа авиация, крилатите ракети, безпилотните самолети, хиперзвуковите и други самолети“, каза руският президент.
Думите на Владимир Путин ще бъдат „отлети в гранита” на руския президентски указ най-вероятно в следващите дни или часове, след което експерти от цял свят ще се заемат с работата, но сега можем уверено да кажем, че Руската федерация сериозно разшири правата си за използване на ядрени оръжия, както тактически, така и стратегически.
Следните точки могат да бъдат добавени към официалните правила за използване на ядрен арсенал:
Атака срещу Русия от неядрена държава с участието или подкрепата на ядрена.
Получаване на достоверна информация за масирано изстрелване на средства за въздушно-космическо нападение и преминаването им през държавната ни граница.
Защо Русия промени ядрената си доктрина?
На 12 септември 2024 г., в кулоарите на Културния форум в Санкт Петербург, Владимир Путин „внезапно“ отговори на въпрос на журналист от неговия „пул“ на тема, която явно нямаше отношение към културата.
Въпросът беше за плановете на Запада да позволи на Украйна да използва високоточни оръжия, произведени от страните от НАТО срещу цели дълбоко в руската територия.
Той направи изявлението си, може би символично, в историческата арка на сградата на Генералния щаб на Руската империя.
„Не става въпрос за това да позволим или да не позволим на украинския режим да удари Русия с тези оръжия.
Става дума за това дали страните от НАТО участват пряко във военен конфликт или не.
Ако това решение бъде взето, то няма да означава нищо повече от пряко участие на страните от НАТО, САЩ и европейските страни във войната в Украйна.
Това е тяхното пряко участие и това, разбира се, значително променя самата същност, самата природа на конфликта.
Това ще означава, че страните от НАТО, САЩ и европейските държави са във война с Русия.
И ако това е така, тогава, имайки предвид промяната в самата същност на този конфликт, ние ще вземем подходящи решения въз основа на заплахите, които ще бъдат създадени за нас“, отговори рязко тогава Владимир Путин.
Днес високоточно ракетно оръжие с голям обсег се доставя на Украйна от САЩ, Франция и Великобритания, всички от които са ядрени сили. Най-вероятно те са това, което се обсъжда в новите правила за ответен ядрен удар от Русия.
Заслужава да се отбележи, че ракетните системи с голям обсег на действие ATACMS, StormShadow и Scalp, които тези страни официално прехвърлят на Украйна като част от програмата за „военна помощ“, според експертите могат с висока степен на успех да преодолеят руската противовъздушна отбрана и системи за противоракетна отбрана и поразени цели в европейската част на Русия, изстрелвани от украинските въоръжени сили, чак до Санкт Петербург.
За това говори и президентът на Русия, който подчерта, че „полетите на тези ракетни системи всъщност могат да се извършват само от военнослужещи на страните от НАТО“.
Според руски експерти, близки до военно-политическите кръгове, ако специалисти от НАТО получат правото да използват високоточно оръжие на руска територия, както продължава да настоява Киев, Руската федерация може да се изправи пред реална заплаха от бързо унищожаване на своите стратегически обекти. в европейската част на страната, включително съоръжения за ядрено възпиране, което е неприемливо за Русия.
Може да се предположи, че дипломатическата пауза с решението на САЩ да „разрешат“ на Киев да използва високоточно оръжие срещу Русия и „насроченото“ заседание на нашия Съвет за сигурност, на което Владимир Путин начерта може би последната „червена линия“, беше свързани с този аргумент.
Изглежда, че дипломатическият ход, а може би и решаването на съдбата на човечеството, сега е на страната на администрацията на САЩ.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!