Областният управител на Варна: Има нефтен разлив с размер 80 на 150 метра
Снимка: булфото, архив
Областният управител на Варна мариъо Смърков разкри пред “Нова Варна”, че има нефтен разлив в прилежащата акватория на морските плажове, намиращи се под хотел “Бриз”, местност “Траката” в морската столица.
Петното е забелязано преди около две седмици. Според сигналите, морската вода в посочения район е била силно замърсена с гъста мазна течност, а като причинители за замърсяването са посочени три контейнеровоза. Читатели са сигнализирали, че преди да забележат петната в морската вода, се е усещала силна миризма на мазут.
“Нова Варна” изпрати запитване до отговорните институции, като обяви, че е получила отговор от Областна администрация Варна. Според писмото, подписано от областния управител на града, Марио Смърков, разлив в посочената акватория категорично има. Областна администрация Варна не разполага с бонови заграждения, плавателни средства за борба с нефтени разливи, средства за третиране на нефтопродукти, техника за почистване на бреговата ивица и други сили и средства, както и няма изградена информационна система за прогнозиране движението на нефтения разлив, поради което в конкретния случай са сезирани отговорните институции.
Областния управител на Варна, Марио Смърков, обясни, че сигнал е подаден на телефон 112 и от жена, която е забелязала разлива. От там информацията е подадена към Областна администрация Варна. Той е сигнализирал Дирекция “Морска администрация”, от където проверка е извършена незабавно и разливът е локализиран.
“Когато докладваха от Дирекция “Морска Администрация”, ако правилно си спомням, размерите на констатираното петно са 80 м. на 150 м. Въпросното петно е било от тези, които са с цветовете на дъгата. Те остават върху повърхността на водата. По преценка на експертите от “Морска администрация” се касае за това, че тази щета е в резултат от нерегламентирана дейност на кораб, който е минал и е тръгнал към пристанище Варна-Запад. Към онзи момент, корабът все още беше неустановен”, обясни Смърков.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

