Обновената сграда на ДНФ грейна в центъра на Варна (Снимки)
Снимки: Varna24
Огражденията и платнищата са вече свалени и архитектурното бижу краси сърцето на морския град. Работници довършват ремонта вътре в сградата, пише Varna24.bg. Това е първият етап от ремонта на култовата сграда. Обновени са фасадите и част от вътрешния интериор. Стойноста на реставрацията е 750 000 лв. „Оказа се, че половината фасада не е била захваната както трябва и се е наложило възстановяване на колоните. Ремонтът ще продължи вътре в сградата през следващата година.
Заделени са още около 300 000 лв. за довършването. Финансирането се осигурява от Минисетрство на отбраната“, обясни областният управител Стоян Пасев. Снимка: Varna24 Ремонтът на емблематичната за града сграда на Военномороския клуб в сърцето на Варна започна на 17 юли. Военноморския клуб е открит официално на 31 декември 1899г. Той е построен в ренесансов стил и е една от най-забележителните сгради в морския град. Снимка: Varna24 Строителството на този значим културен център на военните офицери започва през 1897 година.
Архитект е инженер – майор Тодор Бояджиев, дипломирал се в гр. Торино, Италия. Предприемач е свищовецът Стефан Иванов. Импозантната сграда е довършена в края на 1899г. и на 31 декември същата година се открива официално с провеждане на първия офицерски новогодишен бал, с които варненските управници, богаташи и интелектуалци посрещат новия ХХ век. Постепенно баловете стават традиция. Пищна елха, край която свири оркестър украсяват голямата танцувална зала. Елегантни дами и кавалери пристигат с файтони и за първи път показват пред елитното общество блестящите си тоалети, изписани най-често от Париж, Виена, Букурещ.
Военноморския клуб бързо заема своето място в живота на града и се превръща в културно-просветно средище на офицерите от Варненския гарнизон. На първия етаж се помещават канцеларията на Комендантството, столова за офицерите, аптека, сладкарница, магазин. Вторият етаж се състои от библиотека, голям и малък танцувални салони. На третия етаж и тавана са хотелските стаи. След 9 септември 1944 година клубът е преименуван в Дом на Народната войска с негов пръв началник капитан Димитър Бахнев.
През 1951 година той получава името Дом Народен флот, поради преобладаващите части от Военноморския флот. Това наименование се оказва най-подходящо и като такъв Домът става много популярен. В този период началник е капитан Яко Изидов Яков. През есента на 1980г. до 23 февруари 1983 година сградата на Военноморския клуб е реконструирана и разширена. Главен проектант е архитект Невена Терзийска, главен конструктор Христо Христов.
Изгражда се нова част към Дома, свързана стилово със старата. Строителството е изпълнено от под. 38540 с командир полк. Андреев. От пролетта на 1992 година Дом Hароден флот е преименуван във Военноморски клуб. 110 години Bоенноморският клуб е притегателен център за млади и стари, един от най-големите информационни и културни центрове на Българската армия. Военноморският клуб разполага с киносалон с 320 места, концертна зала със 120 места, заседателна зала, конферентна зала, лекционни зали, библиотека и хотел.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!