Обратното броене за Иран започна: САЩ се готвят за мощни удари
Кадър United States Air Force
Отговорът на САЩ срещу атаката с дронове в Йордания, която уби трима американски военни и рани най-малко 34 други на 28 януари, вероятно ще е по-мощен от предишни реципрочни мерки на Щатите в Ирак и Сирия.
Това твърди CNN, позовавайки се на официални лица.
САЩ едва ли ще ударят директно територията на Иран, но и това не се изключва.
По-вероятни са масирани удари по иранските войски в Ирак и Сирия.
Президентът Джо Байдън е поставен под напрежение да отвърне на отговорните за удара. Вашингтон вече обвини проиранските милиции, а държавният глава обеща, че ще отговори, докато Техеран отрече всякакво участие. Проиранските групировки в Ирак и Сирия са обстрелвали американски цели вече над 160 пъти от октомври насам, затова няколко сенатори призоваха Байдън дори да удари директно по Иран, предаде Актуално.
Само че най-голямото предизвикателство пред САЩ е да не разпалят по-широка война срещу Иран, пише CNN.
Sky News пък отбелязва, че Байдън вече е дал разрешение за атаки в отговор на удара по американската база в Йордания.
Военното ръководство на страната обмисля удари срещу иранската армия в Ирак или Сирия, гласи информация на Politico.
В същото време The Wall Street Journal смята, че удар директно по иранска територия би бил безпрецедентен.
"Ние не се стремим към война с Иран. Не се стремим към по-широк конфликт в Близкия изток", заяви в понеделник пред CNN Джон Кърби, координатор на стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност.
"Всъщност всяко действие, което президентът е предприел, е имало за цел да деескалира, да се опита да намали напрежението".
Пенсионираният генерал-лейтенант Марк Хертлинг заяви, че смъртта на американските военнослужещи "със сигурност е преминала червената линия на президента" и както официалните лица, така и анализаторите очакват по-силен отговор, който не е задължително да се ограничи до една държава или един ден.
Официални лица обаче предполагат, че е малко вероятно САЩ да нанесат удар на територията на Иран.
Държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че обстановката в Близкия изток е толкова опасна, колкото не е била в региона "поне от 1973 г. насам, а вероятно и преди това". Блинкен добави, че отговорът на САЩ "може да бъде многостепенен, да се осъществи на етапи и да бъде продължителен във времето".
Администрацията на Байдън би могла да реши отново да нанесе удари по бойните групировки в Ирак, Сирия или и в двете страни, като може да се насочи и към ръководството на регионалните милиции. Друга възможност е офанзивна кибератака, отбелязват служители, цитирани от CNN.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!