Община Варна: Багерът събаря военен склад, който е върху крепостната стена

27.08.2020 / 15:13 1

Снимки: Булфото

Според коментар от община Варна багер събаря не античната крепостна стена на древния Одесос на ул. "Цар Симеон Първи", а военен склад от по-късно време, който се намира отгоре.

Ето какво се казва в съобщение от общината:

Община Варна финансира археологическите проучвания в парковата площ в пространството между ул. „Козлодуй“, ул. „Цар Симеон I“, ул. „Цариброд“ и ул. „Л. Заменхоф“, съобщиха официално от пресслужбата й.

"Стойността на проекта е в размер 41 819 лв. Ръководител на проекта е доц. д-р Валери Йотов от РИМ – Варна, а изкопните дейности започнаха днес. Има издадено разрешение за археологическо приучаване от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките.

В момента се демонтират участъци от сграда „военен  склад“ –„беглишки хамбар“, които са върху крепостна стена, датирана от епохата от късния елинизъм I в. пр. Хр., с преустройства от римската епоха – II – III в., за да бъде разкрит по-голям участък. Проектът предвижда изграждане на дренажни кладенци за пренасочване на подпочвените води към канализацията. След приключване на археологическото проучване в парковата площ, Община Варна ще възложи и проект за консервация, реставрация и социализация на старините в парковата зона. Целта е експониране и опазване на откритите недвижими културни ценности, които са с висока историческа стойност.

Първите археологически находки в района бяха открити през 2019 г. при реализацията на европейски проект на Община Варна за благоустрояване на ул. „Цар Симеон“. Веднага бе назначена експертна комисия от Министерството на културата, която е предложила теренът да бъде изваден от проекта и да бъде извършено цялостно проучване", пишат още от общината.

Припомняме, че по-рано пуснахме материал за това, че багер е влязъл в археологически разкопки във Варна и събаря откритата хилядолетна крепостна стена на Древния Одесос на ул. "Цар Симеон Първи".

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
0
Ванката (преди 5 години)
Рейтинг: 53821 | Одобрение: 10736
Явно във Варна разкопките се правят вече с багер  Модерни времена и технологии!
Простите хора лесно се манипулират и управляват!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама