Огромният проблем с космическия боклук застрашава бъдещи мисии

19.09.2018 / 03:50 0

Отпадъците, които се носят свободно в космоса, стават все по-голям проблем.

Огромното количество боклук, намиращо се в орбитата на Земята, може да стане пречка за бъдещи мисии до Луната или Марс, алармира шефът на компания, която се опитва да разреши неприятната ситуация.

Огромният скок в космическите технологии през последните години доведе до огромно количество космически боклук, който само ще става все повече и все повече, казва Нобу Окада, основател и изпълнителен директор на Astrscale, предава CNBC.

„През последните 5-7 години видяхме създаването на около 2 хил. космически предприятия по света. Техните планове са толкова агресивни, че ще изстрелят между 10 хил. и 20 хил. сателити през следващите 5-10 години”, казва той. „Виждаме очевидно нарастване на обектите в космоса”, добавя той.

В космоса има над 500 хил. парчета боклук, които се реят в орбитата на Земята, включително нефункционални сателити, части от ракети, шрапнели, болтове, като всичко това представлява опасност за астронавтите и космическите кораби, сочат данни на НАСА. 

Европейската космическа агенция посочи през януари тази година, че има около 29 хил. обекта, по-големи от 10 сантиметра, около 750 хил. обекта с размер между 1 и 10 сантиметра и около 166 млн. обекта с размер между 1 милиметър и 1 сантиметър.

Окада посочва, че тези отломки често се сблъскват и когато това се случи, се създава дори още повече космически боклук.

Дори сблъсъкът на малки частици има достатъчно сила, за да повреди сателит, казва той. Според него, ако всичко това проължи, в скоро време човечеството няма да може да изстрелва нищо в космоса. „Така че сега трябва да премахнем големите обекти от космоса”, казва той.

В орбита има обекти, които се движат с 8 километра в секунда, което означава, че боклук с големината на топче за игра може да отнесе сателит, казва Дейвид Бол, изпълнителен директор на австралийския Space Environment Research Center.

По думите на Окада, неговата компания разработва технология, която може да идентифицира големите обекти в космоса, които представляват опасност, след което да ги смъква в атмосферата, така че да изгорят.

Разходите за премахване на отломки обаче са твърде високи, тъй като излизат между 100 млн. и 500 млн. долара за едно-единствено премахване на боклук, посочва Окада, заявявайки, че се опитват да намалят цената на това начинание.

Astroscale не е единствената компания, която работи по въпроса. University of Surrey Space Centre вече имат космически кораб в орбита, който използва технологии, наподобяващи харпун и мрежа, чрез които изтегля боклуци от космоса. / profit.bg



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама