Омбудсманът предлага физически лица да обявяват личен фалит

27.03.2018 / 20:39 1

Снимка Булфото

Физическите лица да обявяват фалит, ако не могат да изплатят задълженията си. Предложението е на омбудсмана Мая Манолова. По думите й в момента просрочените заеми у нас са на стойност 4,7 млрд. евро.

300 000 българи не могат да плащат вноските си по кредити за повече от 6 месеца. Това показва проучване, направено от началото на годината досега, по поръчка на Българския институт за правни инициативи. А за почти половината от тях причината е, че са останали без работа.

Голяма част от тези хора са изтеглили кредит за ремонт на жилище, покупка на битова техника, кола, апартамент и дори за ежедневни нужди, като храна и лекарства.

Ще го наричаме Петър, защото не желае нито да споменаваме името му, нито да показваме лицето му. Преди години става поръчител на приятели, които не успяват да погасят задълженията. 8 години вече е преследван от финансови институции, които търсят парите.

„Ние сме гаранти, взеха и нашето имущество и в момента и аз и съпругата ми практически сме на улицата, живеем по приятели, по милост, работим и на черно. Имаме горе-долу един чувал дрехи на гърба си”, разказва потърпевшият.  

За да не се стига дотук, омбудсманът предлага физически лица да могат да обявяват личен фалит. А вариантите са три.

Ако длъжникът има достатъчно средства да си плаща, да му бъде изготвен погасителен план за минимум 50 % от задълженията за срок от 3 до 5 години.

Ако  няма пари - да може да погаси борча си чрез имущество пак за същия период. А в случай, че няма и имущество- да обяви несъстоятелност, но да не може да тегли кредити  и да бъде следен за 10 години от кредиторите, с цел да си плати при нови доходи.

„Аз смятам, че гражданите трябва да запазят несеквестируемостта  на единственото си жилище. Ако единственото жилище е луксозен имот и не отговаря на потребностите на семейството, тогава биха могли да бъдат предприети действие с продажба на идеални части, или да се замени с друго жилище, отговарящо на нуждите”, заяви Мая Манолова.

Според ЧСИ трябва да има промени, но да се намери добър баланс между кредитори и длъжници.

„Трябва да се създадат механизми, но не всеки, който подаде молба, да бъде обявен във фалит. Знаем, че сме държавата на Андрешко”, коментира Стоян Якимов, зам.-председател на Камарата на частните съдебни изпълнители.

„Изходът за хора като мен е сива икономика, емиграция или самоубийство”, заявява Петър.  

Работата по законопроекта тепърва предстои, а Петър се надява скоро да не заема функцията на вечния длъжник.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама