Основателят на Българска фондова борса Виктор Папазов: Ако имате 10 000 лева и не искате да се стопят къщата на село с голям двор е разумна инвестиция

07.05.2020 / 12:48 0

Булфото

Хартийките, които имаме в джоба си са някакви ерзац пари, станали такива само защото държавата и Централната банка са решили така, посочи основателят на Българската фондова борса.

Как да опазим парите си?
Как да опазим спестяванията си от инфлацията?

Това бяха основните теми в предаването "Не се страхувай" с водещ Васил Василев.

Хартийките, които имаме в джоба си са някакви ерзац пари, станали такива само защото държавата и Централната банка са решили така, посочи Виктор Папазов, основател на Българската фондова борса. Като гледам с какво темпо централните банки емитират банкноти, пари и дългове всъщност не цената на златото се вдига, а се обезценяват хартиените пари, които използваме.

Папазов беше гост в предаването "Не се страхувай" с Васил Василев, което се излъчи снощи по БСТВ, пише epicenter.bg.

Ако имам 10 000 лева спестени, какво да направя, за да не се стопят, запита Василев.

Благородните метали са добър начин човек да защити спестяванията си, друг начин е доходоносни активи – машина, която може да произведе нещо или земеделска земя, отговори Папазов. Всеки един актив е добър, ако го купите на вярната цена. Примерно тези, които купуваха злато в периода 2002 – 2009 г бяха много щастливи през 2011 – 2012 г., когато цената му скочи. Тези, които купиха през 2011 – 2012 г. - когато цената бе на върха, страдаха много след това, но вече си покриха загубите.

Къщата на село с голям двор е много разумна инвестиция. От това, което видяхме покрай тези карантини и всичко, което се случи, на този ни начин на живот май му идва краят. Подозирам, че много хора ще бъдат принудени да се върнат на село и който го направи по-рано и се подготви по-добре, ще живее сравнително по-охолно от тези, които ще останат в градовете. Много от градовете и София - специално някои части от нея – ще се превърнат в много неприятни гета, посочи Виктор Папазов.

Всички спестяваме, щем или не щем – в трудоспособна възраст плащаме осигуровките си, да речем за пенсия. Има задължителни има и доброволни задължителни. Обаче, тази финансова криза, която се очертава, като че ли ще изяде и тези пари, които сме натрупали за пенсия, отбеляза Василев.

Задължително, потвърди гостът. Хората живеят с мисълта, че, примерно, Националният осигурителен институт е някаква каца, в която се натрупват пари, те се инвестират и с тях се плаща. Нищо подобно! Пенсионната система е: парите влизат и веднага излизат. Тези, които работят, плащат пенсиите на „родителите“ си. А доброволните инвестиционни фондове са уж инвестиционни дружества, не искам да коментирам, да го наречем „недобрия“ начин, по който управляват средствата – сигурно и те имат вина, но проблемът с всички тези фондове е на системно ниво, и то на глобално ниво.


Това, което направиха централните банки на „развития“ уж, Западен свят – имам предвид Федералния резерв, ЕЦБ, Японската централна банка, те толкова пари създадоха от нищото, че съсипаха финансовата система, съсипаха идеята за пари. Представете си термина „отрицателна лихва“ – ние учим децата си, че лихвата е цена на парите във времето, а вече има отрицателна лихва! Какво означава това? Че парите нямат стойност?! Безумието е пълно – с тази си политика те направиха невъзможно и абсурдно инвестирането! Думата инвестиране всъщност вече е някакъв оксиморон като „дървено желязо“. Всички т.нар. инвеститори по пазарите се превърнаха в спекуланти, които само дебнат какво ще направи тази или онази централна банка, за да се опитат да спечелят. Това финансиализиране е без всякаква перспектива и ще ни донесе много болки и страдания. Съжалявам, че трябва да го кажа.
Пенсионните фондове имат много трески за дялане, но проблемът вече е на системно ниво. И не е само в тях, то е в така наречената политика.
И в този смисъл аз се учудвам на лекомислието на българското правителство, което се е юрнало да влиза в еврозоната! Ние се хвърляме точно да се качим на кораба, който е започнал да потъва! Което е безотговорно, според мен!

Има изчисления, които са много добро доказателство за това, че начинът, по който държавата управлява парите ни - осигуровките ни, пенсиите ни - е катастрофа. Защото, ако всеки един човек спестява лично, самият той, парите си за пенсия, какво би се натрупало ако спестява всеки месец в продължение на един нормален, 40-годишен работен живот, запита Василев.

Какво би се получило ако всеки човек спестява по 100 лв. всеки месец за 40 години – сметката е 48 000 лв, беше отговорът. Но като се обърнем назад и видим какво се е случило пред тези 40 години, ще видим например – хиперинфлация, няколко парични реформи.
Но въпреки това си направих един експеримент, една екселска таблица, каза Папазов. Ако сме конвертирали в долари тези 100 лева, събрани за пенсия и с тях сме си купували злато, се получава един много интересен резултат: за 40 години човек ще събере 38 унции злато ( около 1200 грама ). По днешен курс това има равностойността на 65 хиляди долара. А 48 хиляди лева, пак по тия курсове са около двайсетина хиляди долара, т.е. около три пъти по-добре златото е запазило спестяванията ни, отколкото дори да седиш в уж все още световната валута-долара.

Като имаме предвид, че средностатическият българин живее средно 7-8 години след като се пенсионира и има събрани 65 000 долара излиза, че той ще може да разполага с десетина хиляди долара на година. Т.е. българинът, ако по този начин са управлявани парите му, следва да получава пенсия от 800 долара на месец при само 100 лева месечна вноска за пенсия – изчисли Василев.

Ако е пестял, обаче, отговори му Папазов. Вие кога за последен път чухте в някоя медия или написано или казано думичката „спестяване“? Няма такова нещо – нас ни помпат с кредит като с финансов хероин. То са потребителски кредити, ипотечни кредити...какво ли не! А хората отвикнаха да пестят, боя се, че скоро ще им се наложи отново да научат тая дума и да я прилагат. Цялото богатство и благополучие,в което живеем в последните няколко десетилетия е базирано на кредит, на кредитна експанзия. През 89 - 90-та година се срина Желязната завеса и пред Запада се откри един необятен простор от дефицитни гладни пазари, празни пазари, население, което няма никакъв дълг, защото помните ли българин да е имал заем – не, ние пестяхме – и така вече 30 години кредитната експанзия и печатането на пари вървеше. Да, но вече няма накъде, този модел не работи! Затова имаме отрицателни лихви и всички тези безумия и това ще свърши! То започна да свършва, не знам точно кога ще се срине, много аналогии се правят с 1929-30 година, но най-вероятно нещо подобно ни очаква.
С това светът няма да се свърши, просто ще живеем по-бедно или доста по-бедно, но това не означава, че ще живеем по-зле…може би пък ще живеем по-добре, вместо консумеризма, ще започнем да ценим природата и едни по-истински и хубави неща, заключи Виктор Папазов.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама