Остаряла компютърна система е причина за теча на данни от НАП

04.09.2019 / 19:09 0

Редактор: Александър Тодоров

e-mail: [email protected]

Архаичен софтуер и операционни сървърни системи са основната причина за теча на данни от НАП след хакерската атака от юли. Тава стана ясно по време на изслушването на ръководството на Комисията за защита на личните данни пред специалната парламентарна комисия. Повече от 25 страници с пропуски в сигурността представи пред депутатите шефът на комисията Станислав Караджов.


Общо 20 са нарушенията, допуснати при защитата на нашите лични данни. Това съобщи шефът на регулатора Станислав Караджов пред депутатите. 
Най-фрапантното е че от 2008 г. досега нито сървъра, нито операционната система на приходната агенция са били осъвременявани, както и че до този момент те не са ъпдейтвани.

Друго нарушение, което констатира надзорният орган, е че няма система за оценка на риска, както и няма резервен сървър за базите данни, който да бъде включван, ако бъде хактнат основният.

Депутатите от ГЕРБ и от левицата се скараха на тема има ли преценка на системата за оценка на риска, която трябва да се грижи за сигурността на нашите лични данни.

В крайна сметка бе решено на следващото заседание на анкетната комисия да бъдат поканени и експерти от държавната агенция по киберсигурност, както и специалисти от НАП, които да обяснят докъде са стигнали с въвеждането на нови мерки за подобряване на сигурността по техните сървъри.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама