Остава извънредното положение в Пирот
Кадър: Нова тв
Властите в Пирот решиха, че извънредното положение остава. То няма да се отменя, докато не бъдат отстранени опасните цистерни с амоняк. Дотогава остава затворен за движение и участъкът от магистралата в посока Ниш. Преминаването на автомобили става по обходен маршрут през Бела паланка, съобщава "Нова телевизия".
Българските дипломати в Сърбия съветват сънародниците ни, които планират пътуване, да отложат придвижването в този участък от аутобана.
Вече има и версия за това кой носи отговорност за инцидента с обърнатата влакова композиция и изтичането на опасното количество амоняк над Пирот.
На заседанието на властите в Пирот беше взето решение амонякът от пробитата цистерна да бъде оставен да изтече напълно. Причината - специалистите са преценили, че това е най-безопасният начин за гражданите. Всичко това обаче се контролира с постоянно мерене на амоняка във въздуха.
Все още стои въпросът кога в района ще се върнат към нормалния си начин на живот? Отговорът е труден. Но изтичането на амоняка, разследването и изтеглянето на цистерните ще отнеме най-малко 10 дни.
Сред шестимата българи, попаднали в непрогледната мъгла е и семейство с дете. Те оставят колата си, дори без да вземат личните си документи, за да избягат от опасната зона.
„Пътувайки спокойно по магистралата, изведнъж попадате в един облак, доста непрогледен, виждате паника и в действията на шофьори на тирове. Ние имахме връзка с въпросните хора, които имаха нужда от издаване на пасаван”, заяви Димитър Цанев, консул на България в Ниш.
Те успяват да вземат документите си, след като им осигуряват достъп до автомобила.
Един българин е бил прегледан в нишкия клиничен център.
„Също е напуснал автомобила си, бил е посрещнат от екип на Спешна помощ и е закаран в Ниш”, обясни Димитър Цанев.
Рано сутринта Кризисният щаб се събра на заседание. И взе решение.
„Специалистите от фирмата-собственик на товара – „Еликсир”, казаха, че е най-безопасно да оставим амоняка да изтича в малки количества”, обясни Владан Васич, кмет на Пирот.
Трябва обаче да бъде подсигурена безопасността на населението. Заради това през нощта бяха поставени 2 мобилни станции за мерене на амоняка във въздуха. Те са в индустриалната зона на града и в близост до мястото на инцидента.
Дори до пробитата цистерна - не е отчетена опасност.
„Граничната допустима стойност е 100 единици, а измерените резултати са 18 единици”, обясни Васич.
„Показателите се мерят час по час, те са под граничните опасни стойности и няма място за паника сред населението”, каза Ирена Вуйович, министър на екологията.
Магистралата ще бъде пусната едва когато е сигурно, че няма риск за шофьорите.
„Трябва да бъдат създадени безопасни условия. Това ще се случи, когато спре изтичането на амоняка”, каза Вуйович.
В началото на инцидента мястото е огледано от дронове и термокамери. Така не властите, а репортер открива втората жертва. Обяснението на аварийните екипи - най-важното в кризисна ситуация е да не се рискуват повече човешки животи.
„Репортерът, който е отишъл до мястото, е изложил на риск собственият си живот”, обясни кметът на Пирот.
Според сръбския закон за превоз на опасни материали - отговорност за инцидента носи превозвача на материала.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!