От каква поддръжка се нуждае едно оръжие? 3 полезни съвета

02.03.2023 / 13:50 0

Притежанието и използването на огнестрелно оръжие само по себе си е голяма отговорност. Тя е свързана с познание за спецификите и възможностите за употреба на различните видове пушки и пистолети, но не приключва с това. Всяко оръжие се нуждае от задължителна и редовна поддръжка, за да функционира оптимално. Това не е въпрос на желание, а на необходимост. Почистването, смазването и полирането на огнестрелното средство, с което боравим, не се прави от козметични и естетически съображения, а е свързано както с повишаване на ефективността му, така и със спазване на базови мерки за сигурност.

 

Защо трябва да почистваме пушката и пистолета?

Не е трудно да дадем отговор на този въпрос. При всяка употреба на оръжието се отделят ситни частици, които остават в цевите или по други части от конструкцията, могат да се втвърдят, полепнат и т.н.

 

Защо се случва това?

Става дума за съвсем нормален процес, свързан с освобождаването на енергията при натискане на спусъка. След стрелба при активиране на патрона не всичко, от което се състои той, излиза навън. В цевта остават различни материали като въглерод от барута, следи от олово и мед, отломки от капсулата и други.

Няма нужда да се отстраняват след всяко използване на пистолета или пушката, но е силно препоръчително да се почистват изходните цилиндри максимално често, за да се отстранят тези отпадъчни материали.

 

Какво се случва, когато не го правим редовно?

Един от проблемите е, че може да се инициират корозионни процеси, което само по себе си да се отрази на продължителността на “живот” на оръжието. По-опасният аспект е свързан с риска от засядане на патрона в цевта или дори от избухване вътре, което може да има много сериозни последствия за здравето. А да не оставяме настрана и факта, че непочистени цеви на огнестрелното оръжие могат да компрометират и точността на изстрела.

Така че редовното почистване е задължително. Дали трябва да се разглобява цялото оръжие, или не, зависи от конкретния модел.

Ето три идеи, които имат полза при всяко огнестрелно средство.

 

Използването на шомпол няма алтернатива

Всеки, който е минал през казармата, знае за какво става въпрос. Но тъй като наборната военна служба отпадна преди близо 20 години, то цяло едно поколение израсна, без да е наясно що е то шомпол и за какво се използва.

Става дума за дълга и тънка четка с метални или найлонови влакна, чието предназначение е да остъргва вътрешната повърхност на цевите, като отстранява различните отпадъчни материали в тях. Достатъчно е след употреба на оръжието - например след лов, шомполът да се прекара няколко пъти през изходните цилиндри, за да излязат остатъците навън.

Естествено, с каква дължина ще бъде четката зависи най-вече от дължината на цевта. В реномираните магазини за оръжие се продават различни модели - някои са подходящи за бойни пистолети, други са предназначени за ловни пушки. Каталогът с продукти за поддръжка може да съдържа и въже за почистване. Всъщност, това не е точно алтернатива на шомпола, а друга разновидност, която се различава от твърдите метални пръчки. Такъв вариант с гумено покритие се използва за по-фино и деликатно почистване на цевите.

 

Не прекалявайте със смазката

Освен да се почисти оръжието (това се отнася не само за цевите, макар че най-често се третират те), то трябва и да се смазва редовно. Нанасянето на необходимото количество материал е задължително за нормалното функциониране на огнестрелното. Все пак говорим за триене на метални части, което трябва да бъде омекотено по някакъв начин. Поради същата причина автомобилните двигатели не могат без машинно масло.

Трябва обаче да се внимава с количеството на смазката, която се слага. Твърде малко не е добре, но и твърде много от такъв вид препарат също създава някои проблеми. При нанасяне на по-голямо количество смазка се стига до полепване по вътрешността на цевите, а това от своя страна  увеличава и замърсяването на тези повърхности.

 

Използваме препарати, които намаляват риска от корозия

Нередовното почистване и смазване на оръжието води до такива рискове. А на пазара откриваме редица препарати, които са предназначени да спрат или забавят максимално подобни деструктивни процеси.

Другото име на корозията е ръжда - никой не иска да си представя, че ловната му пушка ръждясва. Естествено, цевите са изработени от метали, които издържат дълго време на подобни предизвикателства, но това не значи, че са вечни. За да се подсили покритието им срещу това предизвикателство, се използва процесът на оксидация. Или по-точно препарати, които се наричат по този начин и които имат за цел да предпазят металните части на оръжието и най-вече изходните цилиндри от корозия.

Иначе към тези три идеи бихме добавили и външното почистване и полиране на дървените части, ако има такива. Това отново се прави не само от естетически съображения, а най-вече с мисълта за поддържане на огнестрелното средство в оптимално състояние възможно най-дълго.

Ако се налага разглобяване преди чистенето, трябва да сме много прецизни, да се постараем да не губим никакви части и най-вече да запомним къде трябва да се постави обратно всяко винтче или пружинка. Вниманието към детайлите винаги е от значение, включително и при поддръжката на огнестрелно оръжие.

 

*публикация

 

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама