Отбор от бивши в битката за Варна
Снимка: Булфото
Автор: "Стандарт"
Вестник "Стандарт" излиза с интересен анализ на ситуацията във Варна.
Споделете в коментарите дали сте съгласни с написаното?
Настоящ и бивш градоначалник, неуспял претендент от предишния вот, общински съветник и двама ексминистри от кабинета „Орешарски” атакуват кметския стол във Варна. До този момент официално издигнатите кандидати са шестима, но до средата на септември се очаква в надпреварата да се включат още.
За фаворит преди вота на 25 октомври се сочи настоящият кмет Иван Портних. Кандидатурата му бе представена лично от председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Така бяха разпръснати всякакви съмнения дали най-голямата парламентарно представена сила ще застане зад кмета, който пое поста след бурни вълнения и невиждани до момента граждански протести, белязани със знака на самозапалването и прогонването на Кирил Йорданов, съобщава „Стандарт”.
Оценката на Цветанов бе повече от категорична. Той благодари на Портних, че се е справил с тежката и отговорна задача да преобрази Варна.
Факт е, че Портних не просто успя да умиротвори морската столица и да уталожи напрежението, ескалирало до неподозирани размери след самоубийствения акт на фотографа Пламен Горанов пред сградата на общината, а и да реализира инфраструктурни проекти, бавени години наред. Сред постиженията на Портних са нов облик на централната градска част, ремонт на детските площадки, реновиране на спортната зала, ремонт на Морската градина и района около пристанището. Затова неслучайно основното обещание на кандидата на ГЕРБ е да продължи и занапред ударно да работи върху инфраструктури обекти.
„Каквото и да си говорим, истината е тази - битката е за второто място на балотажа във Варна”, коментираха местни представители на други политически сили. Социологически проучвания засега дават преднина за второто място на националиста Костадин Костадинов и кандидата на реформаторите Чавдар Трифонов, но изненадващото включване в надпреварата на Кирил Йорданов също може да допринесе за засилване на интригата.
36-годишният директор на Регионалния исторически музей в Добрич Костадин Костадинов е издигнат от коалиция между неговата партия "Възраждане", "Атака" и "Нова сила". Трите формации ще участват и с обща листа за съветници. Макар и най-млад сред претендентите, Костадинов е натрупал солиден политически опит. "Доказах, че макар и съветник от опозицията мога да направя много неща за града, който обичам", коментира пред "Стандарт" Костадинов и даде за пример възстановяването на програма "Ин витро", с която общината финансира опитите на семейства с репродуктивни проблеми. Сред обещанията му е пълен одит на всички сделки, сключени от община Варна през последните 16 години, превръщането на администрацията в работеща система и ежедневно чистене на улиците в морската столица.
След неколкомесечни преговори от формациите в Реформаторския блок решиха да подкрепят бизнесмена Чавдар Трифонов, който за втори път атакува кметския стол. Преди две години напълно непознатият в национален мащаб политик изненадващо достигна до третото място на извънредните избори. "Варна заслужава енергия! Варна заслужава промяна! Варна заслужава "топки"! За да се свършат много неща, които трябва да се направят в този град!", обяви на официалното си представяне Трифонов. Негов приоритет ще бъде решаване на проблема с незаконното строителство в града.
Номинацията му предизвика кратък трус в РБ. Местните организации на СДС и БЗНС обявиха, че ще подкрепят не него, а кандидата на ГЕРБ Иван Портних. Националните ръководства се разграничиха и отсякоха, че отцепниците няма да могат да се включат в листата за общински съветници в града, нито имат право да ползват марката РБ и абревиатурата на СДС. "Това е демокрацията. Тези структури, които не са съгласни с решението, няма проблем да подкрепят съответния кандидат, който те харесват", коментира лидерът на сините Божидар Лукарски.
Най-голямата изненада безспорно е включването в битката на Кирил Йорданов. Бившият градоначалник изкара три мандата и половина начело на Варна, но през 2013-а бе принуден да подаде оставка под натиска на безпрецедентен 50-хиляден протест. Сега е убеден, че хората са разбрали грешката си. Твърди, че се ползва с подкрепата на няколко партии, но щял да ги разкрие едва на 15 септември. Слуховете във Варна са, че работи с аптекарския бос Веселин Марешки и Веселин Данов, осъден за трафик на хора. Официално потвърждение на мълвата обаче няма.
Особен колорит прибавя и участието на двама членове на кабинета "Орешарски". Бившият министър на образованието Анелия Клисарова бе издигната от БСП. Преди да оглави просветното ведомство, тя бе ректор на Медицинския университет във Варна, а след това бе вариант за кандидат-кмет на извънредните избори преди две години.
Като независим в битката се включи и бившият министър на транспорта Данаил Папазов. "Той има силни позиции в града, защото дълги години бе началник на пристанището. Ще му е трудно обаче, защото профилът на неговите избиратели съвпада с този на Кирил Йорданов, който е по-опитен политик", коментира запознат със ситуацията в морската столица. Твърди се, че той се ползва с подкрепата на ДПС, но от местното ръководство на движението бяха категорични, че Папазов не е търсил контакт с тях. Решението кого ще излъчи партията, ще бъде взето в началото на септември.
Така по-малко от месец преди началото на официалната предизборна кампания морската столица обещава много емоции, напрегнати дебати, удари под кръста и ... неочаквани коалиции.