Откриха най-стария плаж на Марс

02.03.2025 / 02:00 0

снимка: pixabay.com

Международен екип от учени откри най-стария плаж на Марс, което позволи да се изясни времето, когато на планетата е имало вода. Изследването е публикувано в списание PNAS. 

Американски и китайски експерти, ръководени от Цзян Ли от университета в китайския град Гуанджоу, анализираха данни, получени от наземния радар на марсохода Чжуронг. Оказва се, че в северното полукълбо на Марс има пресъхнал океан и плаж, който може да е на 3 милиарда години.

Машината провери повърхността на планетата и какво се крие под нея с помощта на георадар, който е способен да анализира скали на дълбочина до 100 метра. Наличието и характерът на отлаганията ясно показват, че равнината преди това е била заета от океан и плажна ивица. Според изследователите Марс очевидно е бил доста влажен между 4,1 и 3,7 милиарда години. Има много по-малко доказателства, че водата е оцеляла в Хесперския период, който обхваща преди 3,7 до 3 милиарда години, пише още БГНЕС. 

В статията се посочва, че резултатите, получени от наземния радар Чжуронг, показват, че водата се е задържала на Марс по-дълго, отколкото се смяташе досега. Учените смятат, че Марс е останал влажен до късния хеспериански период, което означава, че планетата все още е имала условия, подходящи за живот. 

В края на февруари американски учени разказаха с какви заплахи за здравето и живота ще се сблъскат първите хора на Марс. Те включват марсиански прах и частици от железен оксид, гипс, хром, берилий, арсен и кадмий, които се издигат във въздуха по време на пясъчни бури. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама