Открити са проблеми с водомерите в блоковете и трябва да се сменят по план

08.11.2024 / 20:00 1

Пиксабей

Според доклад на КЕВР дългосрочната цел - 20% от всички водомери следва да се привеждат годишно в съответствие, не се постига, отчетено ниво от 8,7% за ВиК сектора, максимално ниво от 9,2% за големите дружества, отчита се влошаване спрямо отчетеното ниво през предходната година (8,8%).

Продължава практиката за редица водоизточници да няма измерване на добитите водни количества, а същите да се отчитат въз основа на разрешителните за водовземане, въпреки че такава възможност не е регламентирана в чл. 194а от Закона за водите. Лошо е и състоянието на водомерите на сградни водопроводни отклонения, има и наличие на високи нива на търговски загуби, предаде Парите ни.

Това установи Комисията за енергийно и водно регулиране в Годишния доклад и сравнителен анализ на ВиК сектора за 2023 г.
Това са едни от причините за отчитаните нива на загуби на вода. Сред другите са:

- липса на надеждни и достоверни информационни източници (регистри и бази данни), които да позволяват на ВиК операторите да извършват необходимите анализи и правилно да планират съответните мерки;

- липса на зониране на водопроводната мрежа и измерване на вход населени места – което да позволява оценка на състоянието на отделните водоснабдителни системи и планиране на нужните мерки;

- недостатъчни експлоатационни мерки по управление на водоснабдителните мрежи – оценка и осигуряване на необходимите арматури (спирателни кранове, въздушници, изпускатели);

- спиране на големи зони от водоснабдителните мрежи при аварийни ремонти и неправилно пускане след това при възстановяване на водоснабдяването.

Според доклада дългосрочната цел - 20% от всички водомери следва да се привеждат годишно в съответствие, не се постига, отчетено ниво от 8,7% за ВиК сектора, максимално ниво от 9,2% за големите дружества, отчита се влошаване спрямо отчетеното ниво през предходната година (8,8%).

Другата цел 90% от всички водомери на сградни водопроводни отклонения трябва да са в техническа и метрологична годност, не се постига, отчетено ниво от 50,3% за ВиК сектора, максимално ниво от 60,6% за големите дружества, отчита се влошаване спрямо отчетеното ниво през предходната година (52,9%).

ВиК секторът отчита положителни тенденции на ефективност през 2023 г. спрямо 2022 г., включително намаляване на загубите на вода, увеличават се нивото на рехабилитация на водопроводната мрежа, качеството на отпадъчните води и нивото на оползотворяване на утайки от пречиствателни станции. Секторът отчита подобряване на събираемостта на вземания и ефективността на персонала. Същевременно през 2023 г. се констатират и негативни тенденции - намаление на показателя за качество на питейната вода в големи зони на водоснабдяване и мониторинга, увеличават се авариите по ВиК мрежите, влошават се показателите за водомерите на сградни отклонения.

В доклада е представена информация за произведената от ВиК дружествата електроенергия от възобновяеми източници. Това е важен процес предвид постоянно нарастващите цени на електроенергията и поради възможностите ВиК дружествата да произвеждат електрическа енергия за собствени нужди от биогаз, слънце и вятър.

Комисията отчита, че в изпълнение на поставените от регулатора изисквания, ВиК операторите повишават качеството и надеждността на поддържаните бази данни, което има съществено значение за представянето на достоверни отчети и за правилно управление на ВиК системите и вземане на обосновани решения по отношение на реактивната и превантивна поддръжка. Същевременно наличието на регистри улеснява ВиК дружествата да изпълняват новите европейски изисквания за предоставяне на информация на потребителите, извършване оценки на риска и др.

Докладът предоставя информация за дейността на всяко публично ВиК дружество, което има одобрен бизнес план през 2023 г. Посочени са данни за степента на внедряване на задължителните регистри и бази данни, както и отчет на показателите за качество. Извършена е оценка на одобрената инвестиционна програма. Докладът представя и информация за отчетените нива на ВиК услуги от операторите, които нямат одобрени бизнес планове.

Резултатите показват, че с най-ниско качество (оценено с ниво 4 – липса на информация) за проверените дружества продължават да са отчетените данни за разпределен персонал (еквивалент на пълна заетост) по услуги, активи; неизмерена законна консумация, контролни разходомери и дейта логери.

С добро качество (ниво 1) са оценени като цяло данните за аварии по ВиК мрежите, лабораторни изследвания на питейни води, оплаквания от потребители, финансови данни, изразходвана ел.енергия и договори за присъединяване.

Вижда се, че ВиК секторът е положил трайни усилия за внедряване на изискуемите регистри и бази данни, с необходимите общи и специфични характеристики, правила и процедури за обезпечаване на информационните източници. Необходимо е обаче дружествата да продължат своите усилия за повишаване надеждността на отчитаните данни, посочват от КЕВР.

Относно разходите на дружествата с най-голям дял общо за ВиК сектора за регулирани услуги (без амортизации) заемат разходите за възнаграждения и осигуровки (48,9%), следвани от разходи за материали (30,6%) и външни услуги (16,9%).

Променливите разходи (т.е. разходите, които имат пряко отношение към добитите и транспортирани водни количества – основно разходи за материали, данъци и такси) заемат 29,1% от общите разходи (без разходи за амортизации), а тези за оперативен ремонт (включващи разходи за материали, труд и външни услуги) – 11,9%.

През отчетната година разходите за електрическа енергия (след приспадане на получени компенсации) заемат 21,7% от общите разходи (без амортизации). ВиК операторите са отчели общо 207 742 хил. лв. инвестиции, от които 89% са в публични ВиК системи и съоръжения, а останалите 11% в собствени активи на дружествата.

ВиК секторът отчита ръст на инвестициите спрямо предходната година (170 456 хил. лв.). Общо 66% от инвестициите в публични активи са реализирани от ВиК операторите от групата на големите дружества. 62,2% от общите инвестиции са за доставяне на вода, 21% са за отвеждане и 5% са за пречистване на отпадъчни води. Инвестициите за подмяна на водомери на сградни отклонения, включително и системи за дистанционно отчитане (обслужване на клиенти) са 5,9% от общите инвестиции, а за транспорт, администрация и ИТ са 5,8%.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
MrBean (преди 7 часа)
Рейтинг: 149810 | Одобрение: -1770
Стига кражби на гърба на народа!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама