Откритo e най-старото и най-голямо церемониално съоръжение на маите

04.06.2020 / 01:39 0

nauka.offnews.bg

снимка:  Takeshi Inomata

Най-старата и най-голяма монументална структура на цивилизацията на маите, открита някога, е гигантска изкуствена платформа с дължина 1,4 километра, използвана преди повече от 1000 години за астрономически наблюдения.

Неизвестният досега обект Агуада Феникс (Aguada Fénix) е открит от археолозите в мексиканския регион Табаско, недалеч от река Усумацинта, използвайки въздушно проучване с LiDAR, революционна технология за лазерно сканиране, която е способна да разкрие отдавна изгубени характеристики на ландшафта, които са скрити и обраснали от вековни гори.

Агуада Феникс е построен около 1000 г. пр. н. е., векове преди маите да започнат да строят своите известни стъпаловидни пирамиди. Нейната конструкция предполага, че ранните общества на маите са били доста егалитарни и не са имали мощна управляваща класа.

Цивилизацията на маите процъфтява в Америките преди европейската колонизация. Маите са изградили огромни градове и имали усъвършенствани познания в астрономията, но тяхната цивилизация се разпаднала около 800 г. сл. н.е.

Проучването на екипа на LiDAR , публикувано в списание Nature вчера, показва, че монументалната структура се състои от изкуствена платформа с височина 15 метра, с размери 1413 метра дължина в направление север - юг и малко под 400 метра на ширина в направление изток - запад, заобиколен от най-малко девет канала, простиращи се от платформата. Съдейки по правите ъгли и линии на структурата, изследователите твърдят, че несъмнено това съоръжение е създадено от хора, а не от естествени геоложки процеси.

„По отношение на обема си, това е най-голямата сграда в цялата предиспанска история на района. Обемът му - 3,8 милиона кубически метра - е по-голям от голямата пирамида в Гиза, Египет, която е от 2,6 милиона кубически метра“, заяви пред IFLScience Такеши Иномата (Takeshi Inomata), водещ автор и професор в Школата по антропология на Университета на Аризона.

Въздушен изглед на Aguada Fénix: Улици и басейни отпред и Главното плато отзад.

Снимка: Takeshi Inomata

Според радиовъглеродната датировка на почти 70 проби от района структурата е на възраст около 3000 години, може би построена между 1000 пр.н.е. и 800 г. пр.н.е., което я прави най-старото монументално съоръжение, открито в района на маите досега. 

Но защо древните хора биха се впуснали в такъв амбициозен строителен проект? Подобно на други големи плата в низините на цивилизацията на маите, се подозира, че е използван като платформа за астрономически цели, най-вероятно за наблюдение на изгрева по време на лятното и зимното слънцестоене. 

Изграждането на Агуада Феникс е било огромна задача. Екипът изчислява, че са били използвани между 3,2 и 4,3 милиона кубически метра земя, което изисква работа от 10 до 13 милиона човекодни. Няма доказателства обаче, че хората са били принуждавани да вършат работата. Според изследователите Агуада Феникс може да е построен от полуномади, привлечени от километри наоколо, които си сътрудничат и работят заедно. 

Като се има предвид, че Агуада Феникс е датирана от времето преди изграждането на повечето малки селища в низините на маите, откритието ще има голямо влияние върху представата за това, което се знае как ранните маи са преминали от мобилни ловци-събирачи към общество, водещо заседнал начин на живот на земеделци. Изследователите предполагат, че големите събирания на хора са изиграли роля в развитието на цивилизацията на маите. 

Преди археолозите смятаха, че масовите събирания и колосални паметници като този, могат да станат възможни само след развитието на заседнал живот в организирани селища. Това откритие обаче предполага, че е било обратното. Хората от цялата област може би са идвали тук за духовни или астрономически празници като тези, наблюдавани в Агуада Феникс, много преди появата на постоянни селища. 

Важното е също, че Агуада Феникс не показва никакви признаци на строга социална йерархия или някакви ясни показатели за социално неравенство като скулптури на личности с висок статус. Това предполага, че изграждането на този паметник е поръчано не от тираничен елит, а от хората. 

„Не е задължително да има добре организирана власт, за да се осъществи такъв вид мащабни проекти“, заяви проф. Иномата. „Хората могат да работят заедно, за да постигнат невероятни резултати.“



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама