Оценяват учителите през 4 години! Ето как и защо ще ги уволняват

11.10.2018 / 11:12 3

Снимка Булфото

Учителите и директорите трябва непрекъснато да повишават квалификацията си, а на всеки 4 г. предстои да преминават атестиране. От него до голяма степен ще зависи кариерното им развитие в професията, а оттам и заплащането, пише "Марица".

 

Процедурите са разписани в Наредба за професионалното развитие. Тя е подложена на обществено обсъждане до края на октомври. Според нея МОН ще определя приоритетни области, в които е необходима допълнителна квалификация, съответното Регионално управление ще прави план, а конкретните дейности ще са ангажимент на общинска администрация, училища и детски градини. 

Според проекта учителите ще трябва да преминават въвеждаща квалификация, когато постъпват за първи път на работа, при преминаване на друга длъжност, след прекъсване на стажа над 2 г., при промяна на учебните планове и програми. 

Продължаващата квалификация пък ще бъде по учебните програми за съответния предмет, по професионален профил, за развиване на ключови компетентности, за усвояване на иновативни подходи, за кариерно ориентиране на учениците, за организационни умения, управление на институцията или за изследователска и творческа дейност. Тези допълнителни обучения ще имат право да извършват вузове, обучителни организации и центрове. Само висшите училища ще обучават за взимане на следваща професионално-квалификационна степен и ще предлагат специализации. Във всички случаи програмите трябва да са одобрени от МОН, а обучителните организации - да са вписани в регистър на министерството. 

Допускат се различни форми – курсове, семинари, тренинги, школи, практикуми, уебинари. За специализации ще се считат майсторски класове, водени от новатори в системата, както и различни форуми като конференции, пленери и кръгли маси. Ще е задължителна и вътрешноинституционалната квалификация, която и сега се прилага - например учител да представи методиките си на открит урок пред колегите. 

Един кредит ще се дава за 16 академични часа обучение, от които поне 8 присъствени. Същата тежест ще има изнесен доклад на педагогически форум на международно, национално и регионално ниво, както и публикация в специализирано издание. 

Атестирането ще се прави на 4 г., като за този период учителите трябва да са натрупали поне 3 кредита. 

Повишаване на квалификацията в чужбина ще минава процедура по признаване от Регионалното управление по образование, чийто началник ще признава и кредитите. Ще има право да откаже това, ако допълнителната квалификация не съответства на профила. Процедурата по признаването ще може да става и по електронен път.

Лично портфолио за всеки даскал

Всеки преподавател ще „върви” през годините с лично портфолио. Идеята е то да представя неговата философия, да служи като база за развитие и оценка. Ще съдържа професионални изяви, включително постижения на децата, информация за участие в политиките и професионалното усъвършенстване. Ще бъде на хартиен или електронен носител и ще се актуализира в началото на всяка година. 

Самооценката и мнението на комисията 25:75

Атестирането ще започва през октомври-ноември за учителите, чийто период изтича същата година. Комисиите ще се определят от работодателя, съгласувано с Педагогическия съвет. Ще са от нечетен брой членове, сред които представител на РУО и на Педагогическия съвет, а за директорите - и родител от Обществения съвет. 

При оценяването 1 т. ще се дава, когато има нужда от подобрение. Ако постигнатите компетентности и децата са достигнали очакваните резултати, ще се присъжда 1,5 т. Ако изискванията са надхвърлени - 2 т. 

Крайният резултат ще се изчислява по формула, в която съотношението между самооценката и оценката на комисията е в съотношение 25:75. 

Разписана е и скала с 5 нива. Сбор от 45-50 т. ще означава образцово изпълнение, 40-44,99 надминава изискванията, 35-39,99 отговаря на изискванията, 30-34,99 ги покрива частично, 25-29.99 съответства в минимална степен. Учителят ще получава атестационната карта, която трябва да подпише. Ако не е съгласен със записаното в нея, ще може да го оспори в срок от 2 дни. Картите ще стават част от трудовото му дело. 

Въз основа на резултатите работодателят и атестационната комисия ще подготвят анализ и план за подпомагане, могат да определят и наставник. Ако година по-късно учител с най-ниска оценка от атестацията отново е на дъното на скалата, ще бъде освобождаван от работа.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
6
0
khm (преди 5 години)
Рейтинг: 43161 | Одобрение: 16296
Да, и като ги освободят, кой ще назначат на мястото? Щото народа се изтрепва да учи за даскал... Читавите са по школи и дават частни уроци, изкарват в пъти повече отколкото в училище и им дреме на оная работа за атестации.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама