ПР експерт: Читалищата са феномен, но ако не ги припознаваме като нещо важно, ще изчезнат

29.06.2021 / 17:04 0

Редактор: Недко Петров

e-mail: nedko_petrov_petel.bg@abv.bg

Кадър Нова Тв

Изгледах репортажа за това читалище, което е в ужасно състояни, и той ми повлия на емоционално ниво. Признавам си, по-скоро емоционално. Ако тази тема не беше попаднала днес в дневния ми ред, може би нямаше да намеря никога време да седна да потърся колко точно читалища има в България, как точно се финансират, какви дейности точно имат, защото всички знаем от уроците по история как са възникнали читалищета. Уникален български културен обществен феномен във време, в което няма държавност, във време на турското робство, будители хора с възможности, образовани и милеещи за българския език и култура, дават от своето, късат от своето време възможности и финанси, пък и малко и на страх може да се каже, за да се случат тези читалища. Тогава са при 130, сега далеч повече, тоест един феномен, който продължава във времето, и може би, Дай, Боже, да не видим неговия край никога.

Така в "Пресечна точка" по Нова Тв ПР експертът Доника Ризова коментира темата с лошото състояние на читалищата в България и вероятността много от тях да изчезнат поради липса на финансиране за реновирането им и поддръжка. 

Във всяко населено място, в което има читалище, всички добре знаем, че то се намира в центъра, носи името Светлина, Възраждане, Бъднина, Зора, думи със силно емоционален заряд. В читалището се правят празниците на града, концертите, общите събрания, ако щете от селото на общината там водим децата си, когато искаме за първи път да се докоснат до пиано, да се чуе могат ли да пеят, или не, да ги видим стават ли за артисти. Или пък толкова много хора са започнали своя професионален път, особено в сферата, в която вие двамата работите (бел. ред. Димитър Коцев и Искрен Пецов), точно от читалището. Защото, ако си дете от малък град, аз съм дете, израсло в Дупница, и за мен читалището е било всекидневен ангажимент, дали ще отида до библиотеката, която се помещава в същата сграда, или ще отида на драмсъстава. Дали просто ще отида да изгледам филм, който не го дават на големия екран, това е било част от моето детство. Сега, обаче се опитах да си спомня кога последно съм била в читалище, бях на откриване на предизборна програма преди няколко седмици. И всъщност не съм била по друг повод в читалище. Ако тези средища на културата не вършат своята работа, защото те са дадени за хората, ако хората не ги припознават като нещо важно, те, естествено, ще изчезнат, независимо колко им дава държавата, независимо колко дофинансират всички дейности, които имат, и независимо от това дали общината припознава сградата, която така или иначе, е нейна собственост, и иска пак да поправи покрива, да купи нови книги или да още по-напред да гледаме, да дигитализира архива на библиотеката и така нататък. Иска ми се, ние като общност да върнем смисъла на тези читалища, има хора будители, които искат да има дейности и въпреки всичко го правят, каза още Доника Ризова.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама