Парче кухненско фолио спасява автомобила от кражба
Един прост начин да се опази колата от отмъкване
Почти всички съвременни автомобили автомобили се отварят и затварят с помощта на електронен ключ. В някои случаи на собственика дори не му се налага да прави каквото и да е – нужно е само да се доближи до колата, а ключът може да бъде в джоба или чантата му.
Стартирането на двигателя също се извършва от разстояние, като с тази функция разполагат дори транспортни средства с по-ниска цена. Технологията, безспорно, е много удобна, но има и доста неприятна страна, тъй като прави кражбата на автомобила много лесна. Крадецът трябва единствено да прехване сигнала от ключа. А това може лесно да бъде предотвратено с помощта на парче готварско фолио.
Как работи безлючовият достъп?
За управлението на функциите на автомобила често се използва радиосигнал, който съдържа чип. Той кодира даните на системата за безопасност. В коата има чип със същия алгоритъм, който обменя даните с този в ключа. И съответно отключва или заключва авточобила.
Всяка система разполага с уникален код, като производитеите са се постарали да създадат милиарди различни комбинации. Това обаче не защитава автомобила от кражба, тъй като новите, по-модерни технологии значително улесняват задачата на престъпниците.
Как се крадат съвременните коли?
Всяка двойка кодове – в чиповете на колата и ключа, е уникалка, като на теория няма шанс да съвпадне с друга. Тоест, няма как автомобилът да се „обърка” и да се свърже с друг ключ. Това не би трявао да оставя шанс на крадците, но не не точно така. Те успяват да прехванат сигнала в движение, като съкращават комбинациите до 200 000. След това се намества компютърът, който за не повече от половин час намира вярната комбинация.
Крадците дори не трябва да се доближават до автомобила, а просто прихващат сигнала и следят движението на собственика. След като получи кода, престъпникът прониква за секунди в колата, стартира двигателя и изчезва. Вярно, това носи риск, но обикновено някой от съучастниците следи за това къде е шофьора в момента и така опасността да бъде хванат крадеца е много малка.
Престъпниците са улеснени от факта, че за сравнително малка сума могат да си купят електронно оборудване, което увилачава сигнала, извадан от ключа. Така той може да работи на разстояние до 100 метра от колата (в обичайна ситуация ключът се задейства на по-малко от метър).
Как да се защитим евтино?
Соственикът на колата не се нуждае от хитри и скъпоструващи устройства, предотвратяващи кражбата. Достатъчно е да следва няколко много прости съвета, които спестяват главоболия. Основният от тях е да се прекъсне връзката между кюча и автомобила.
Първият вариант е купуването на калъфче, което пак е свързано с разходи. Вторият е направата на подобно устройство. За целта е нужно само парче алумуниево фолио, което се навива няколко пъти около ключа. Металът ще прекъсне веригата и ще направи крадците безпомощни.
Разбира се, може да се използват и други начини. Например, ключът да се поставя в хладилника, но тогава има риск той да се повреди. Може да се използва и микровълвовата печка, но и там дебне опасност – ако шофьорът забрави къде е оставил ключа си, при включване на печката ще повреди както нея, така и самото устройство.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!