Парламентът единодушно отхвърли ветото на президента върху Изборния кодекс
Очаквано парламентът единодушно отхвърли ветото на президента Румен Радев върху последните промени в Изборния кодекс днес, съобщава "Дневник". За повторното приемане на законопроекта гласуваха 154 народни представители от ГЕРБ, "Обединени патриоти", ДПС и "Воля". Депутатите от "БСП за България" отново не бяха на работа, но пък поставиха условие - ветото да бъде подкрепено, за да се върнат в пленарната зала.
Единодушното отхвърляне на ветото на държавния глава стана след публично извинение на депутата от ГЕРБ Георги Марков на народните представители от "Воля", на които свалял шапка. Поводът - и те искали мажоритарно гласуване, а той не ги споменал по време на пресконференция с премиера Бойко Борисов. След заседание на председателския съвет на парламента в дневния ред за тази седмица допълнително бе включено и обсъждането на първо четене на промени в Закона за вероизповеданията, които са важни за ДПС.
Промени след ветото
Държавният глава Румен Радев възрази срещу обезсмислянето на преференциалното гласуване чрез завишаване на прага за валидността му, отлагането на въвеждането на машинно гласуване навсякъде, новите правила, според които вече не всички решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) ще се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС), както и срещу възможността след съдебна отмяна на решения със задължителни указания избирателните комисии да приемат на нови решения с обикновено мнозинство, а не с гласовете на две трети от членовете.
Промените в Изборния кодекс бяха приети на среднощно заседание на парламента на 14 февруари. Три дни по-късно след протести, критики от БСП и извънпарламентарни партии, както и намесата на премиера Бойко Борисов ГЕРБ обяви, че ще запази сегашното положение за отчитане на преференциите. Гласуваната промяна, чийто вносител бяха депутатите от ДПС, обезсмисляше преференцията, тъй като повишаваше броя на гласовете за отчитането на нейната валидност до броя на гласовете, необходими за един депутатски, евродепутатски или общински мандат.
Сега мнозинството в парламента ще чака президентът да обнародва промените в Изборния кодекс, за да приеме законопроект, с който да върне ниският праг за валидност на преференциално гласуване - от 5% от броя на гласувалите за съответната листа на евровота и от 7% от тези на парламентарните и местни избори, като при тях обаче водачът не може да бъде сменен. Депутатът Георги Марков пък поиска ГЕРБ отново да внесе проекта за въвеждане на мажоритарно гласуване, който отразява резултатите от инициирания от "Шоуто на Слави" референдум и бе отхвърлен на първо четене от този парламент преди две години.
Атака срещу президента
В разискванията ГЕРБ отново атакува държавния глава Румен Радев, като обяви, че той е "вашият", но не и "нашият президент". Депутатът Георги Марков обяви: "На Нова година, когато хората се целуваха в устата, той ни завиваше с машинно гласуване. Да не би да е избран с машинно гласуване? Не. Тогава да хвърля кърпата и да правим нови президентски избори".
"Опозицията си прави предизборна кампания. Тя обаче делигитимира и собствения си президент", обяви колегата му Тома Биков от ГЕРБ. Той припомни как Румен Радев е призовал социалистите да се върнат при обсъждането на ветото, но те не са го послушали.
Лидерът на НСФБ Валери Симеонов обяви, че поведението на президента Румен Радев не било държавническо, тъй като той постоянно се опитвал да внесе съмнения за честността на изборите.
"'Президентът Радев е неформален лидер на опозиционното говорене", обяви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. И той припомни, че държавният глава е избран по сегашните правила. Накрая каза: "Аз не смятам, че БСП искат да видят българския Мадуро в лицето на Радев, който води България към същия решим".
Подкрепа и съпротива
По време на обсъжданията се разбра, че "Обединените патриоти" са разединени по отношение на праговете за валидност на преференцията. От ВМРО иска да се запазят ниските нива, а депутатите от НФСБ подкрепят колегите си от ДПС за по-високи прагове, т.е. за обезсмисляне. "Преференцията работи да се напълни парламента със силикони, ботокси, ритнитопковци и всякакви представители на подземния свят от градове и села", смята Валери Симеонов. Според Йордан Цонев от ДПС ГЕРБ връща старите прагове, за да помогне за "решаване на борбите в една дясна коалиция", която - ако не е преференцията, нямало да се яви заедно на изборите.
От "Воля" се обявиха за пълно отпадане на праговете за валидност на преференциите. Според Веселин Марешки липсата на "мъжоритарно гласуване" обижда българските мъже. "Не исках да обидя всички мъже. не съм визирал вас, защото според мен вие не сте критерий за политическа мъжественост", обърна се Валери Симеонов към Марешки. Двамата си размениха и обиди като "политически проститутки" и "политически п.".
Депутатите от ДПС и НФСБ защитиха различни позиции за машинното гласуване. Според Йордан Цонев то ще елиминира грешките и манипулациите, направени от секционните избирателни комисии. Валери Симеонов обаче смята, че ДПС държи на машинното гласуване, за да каже "на своя неграмотен електорат: "На този екран има вградена камера", т.е. за да го контролира.
"В Европа гръцки ресторант до гръцки ресторант, а гърците не гласуват машинно. Машинното гласуване ни води към Венецуела", обяви Георги Марков от ГЕРБ. От ДПС обявиха, че искат не машинно гласуване в чужбина, а отпадане на ограничението в страни извън Европейския съюз (ЕС) да могат да се разкриват до 35 изборни секции.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!