Първа езикова гимназия във Варна - с най-добрата библиотека
Българската библиотечна и информационна асоциация номинира сред най-добрите библиотеки в страната Училищната библиотека на Първа езикова гимназия Варна в годишната класация „Библиотека на годината“ за 2017 година.
Работата на Училищната библиотека бе забелязана и високо оценена от библиотечната гилдия за следните постижения:
През 2017 година започна ускорено реализиране на Концепция за дейността и развитието на училищната библиотека за изграждане на модерната й, иновативна визия.
Стартира изграждането на електронния каталог на фонд Книги на училищната библиотека при Първа езикова гимназия. „АБ – днес и утре“ е програмният продукт, внедрен в библиотеката. На него работят повечето университетски, регионални, читалищни и училищни библиотеки в страната. Вече е качен 15% от библиотечния фонд. Електронният каталог позволява търсене в информационната база данни в реално време, от всяка точка на света.
Търсачката може да се ползва през сайта на гимназията и през профила на библиотеката във Фейсбук. Следи се статуса на библиотечните материали, автоматизират се процесите по регистрация на библиотечните издания, на читателите и заемането за дома. Оптимизират се воденето на основните библиотечни документи, и показателите на библиотечната статистика. Годишната инвентаризация – до скоро трудоемък и бавен процес - се извърши бързо и лесно с модул “Инвентаризация“. Читателите имат възможност да проверяват за дължими библиотечни материали от мобилни устройства или от дома.
Успешно се реализира Стратегията и Програмата за информационна компетентност. Програмата се разработва на базата на Стратегия за информационна компетентност за учениците от Първа езикова гимназия. Стратегията и Програмата са в унисон с Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността и Стратегията за ефективно прилагане на информационни и комуникационни технологии в образованието и науката на Република България. Целта е развитие на общата и информационната грамотност, обучението, преподаването и културата, на базата на библиотечни услуги. Поддържане и утвърждаване на трайни навици за удоволствие от четенето, и умения за учене през целия живот. Запознаване със стратегии за намиране, и използване на информация и идеи, основополагащи за успешната реализация на младите хора в днешното информационно общество, за изпълнение на мисията на българското училище.
Програмата се реализира в Часа на класа по график, уточнен с класните ръководители по теми, надграждащи знанията по информационна компетентност.
Училищнят библиотекар реализира програмата със собствени сили и средства, без допълнително финансиране.
Учредяване и утвърждаване на клуб „Приятели на библиотеката“, под мотото „Да се чете е модерно!“. Клубът е отворен, и всеки желаещ може да се присъедини. В клуба членуват 17 момичета и момчета от 8 до 12 клас, обединени от любовта към четенето, разменящи си мисли и идеи във група Библиотечно общество (Първа езикова) във Фейсбук. Основните цели са: да се работи за популяризиране ресурсите на библиотеката, предизвикване на траен интерес към четенето, организиране на събития, свързани с книгите, литературата и другите изкуства, срещи с творци, споделяне на лично творчество.
Клубът има сбирки всеки вторник в училищната библиотека по време на голямото междучасие.
Дейност на клуба през 2017 година:
• Организация и реализиране на Великденски и Коледен благотворителен базар. Инициират се дарителски акции за събиране на книги, които се продават в дните на базарите. Събраните средства се предоставят за подпомагане на ученици от гимназията в затруднено материално или семейно положение.
• Базар за употребявани учебници и учебни помагал, проведен през септември.
• Предизвикване на траен интерес към четенето и респект към професията на писателя, чрез организиране и провеждане на срещи със съвременни творци на словото : Силвия Чолева, Стефан Иванов, Теодора Димова, Алек попов, Доминик Карило. Срещите се реализараха в партньорство с Община Варна и „Нощ на литературата“, както и с първия и втория фестивал „ВарнаЛит“.
• На 27 февруари се проведе емоционална среща с младия варненски юрист Християн Облаков, чиято благородна и вдъхновяваща мисия е да спаси духа на Варна, спасявайки и популяризирайки архитектурното богатство и атмосфера на нашия град. Вълнуващата презентация за архитекта на Варна Дабко Дабко, предизвика серия от спомени и въпроси. Обещахме си „До нови срещи!“.
• След одобрена кандидатура пред инициативата Журналисти в училище на фонд „Валя Крушкина“, създаден при фондация „ Работилница за граждански инициативи“ ни гостува разследващия журналист и носител на наградата „Валя Крушкина“ г-жа Генка Шикерова. Срещата премина при огромен интерес от страна на ученици и учители. Задавани бяха въпроси за професията на разследващия журналист, подбора на темите. Много полезна среща за обогатяване на медийната култура на учениците, стимулираща гражданското мислене на подрастващите.
• Клуб „Приятели на библиотеката“ организира Библиотечна лотария. Всички посетили училищната библиотека в периода февруари – май, участват в нея. Печелившите се изтеглиха на специална церемония, а наградите бяха ваучъри за закупуване на книги. Идеята е да се предизвика интерес към библиотеката, като институция и ще се реализира всяка година с подкрепата на Училищното настоятелство.
В Училищната библиотека се осъществява и административното ослужване на учениците – справки, уверения, служебни бележки. Тази задача поглъща голяма част от времето, в което библиотеката работи с читатели.
Един библиотечен специалист - магистър „Библиотечно-информационни дейности и културна политика“ - на пълен работен ден работи в Училищната библиотека. През 2017 година е преминал обучение за работа с платформата „E-Twining“ – най-голямата платформа за проектно обучение в света. Обучението се проведе от Център за развитие на човешките ресурси и Програма Еразъм +. Библиотекарят е активен участник в работата на секция „Училищни библиотеки“ и координатор за Варна.
Училищната библиотека на Първа езикова гимназия Варна не е голяма, но с работата, която върши сред младите хора, върти голямото колело на системата от библиотеките в България и спомага за изпълнение на мисията на българското училище..
Вълшебните светове съществуват. Всяко дете вярва в чудеса, в магията, във вълшебствата и всичко това благодарение на книгите. В гимназията, ако има място, което позволява да се избяга мимолетно от напрежението и от шумотевицата, това е библиотеката. Винаги асоциирана с топлота, уют, задушевност, тя успокоява ума и душата. Затова и тя е най-важното място в училище – храм на знанито и магията.
Докато преди две години библиотеката бе мястото, от което всеки ученик взимаше задължителната си литература, то сега тя е нещо много повече – тя е мястото, където може винаги да предложиш или да поговориш за литература (или пък за театър, кино, история), да получиш отношение към своята индивидуалност и интерес към същността си като ученик и личност.
Откакто престъпихме прага на гимназията за първи път, много неща се промениха, включително и библиотеката - основан е клуб „Приятели на библиотеката“, където всеки е добре дошъл, не само да препоръча любимата си книга, но и да обмени впечатления и идеи, да срещне приятели и да участва в различни дейности.Клубът се превърна в неизменна част от социалния и културния живот на гимназията. За последните години библиотеката се сдоби с нови и интересни книги според вкуса и предпочитанията на учениците, като същевременно и участва активно в коледните и великденските благотворителни базари на гимназията, където освен да подкрепи благотворителната кауза, допринесе и за сближаването на учениците. Библиотеката се отличава с впечатляваща колекция, но и подредба и организация, по-достъпна за учениците,а скоро съобразена и с развитието на технологиите и огромната им употреба сред младите хора, най-вече ученици.
Отличителна черта и новост е, че в библиотеката вече има електронен каталог. Не бяхме чували за това полезно за нас нещо, ако не бяха часовете по информационна компетентност, където се запознаваме с организацията и функциите на библиотеките, какво е „библиографско описание“, как да си намираме информация в библиотечни каталози и бази от данни. Много полезни знания за нас!
Впечатляваща част от дейността на библиотеката е организирането на срещи с известни културни личности – Генка Шикерова , Теодора Димова, Стефан Иванов, Силвия Чолева, Християн Облаков, които създадоха изключителен и невиждан досега интерес в учениците и в преподавателите. Тези срещи предоставят не само възможността за запознаване отблизо с професията, но и за досег до културния живот на светски изявени личности,често идоли на учениците.
Всички тези впечатляващи постижения на библиотеката не биха били възможни без изключителната подкрепа и топло отношение на Виолета Василева – библиотекар, но по-точно духовен и културен просветител на учениците. Отношението към ученика и неговите интереси, отзивът при молба за помощ или услуга, проявата на задълбочено познание не само по литература, но и за кино, театър, културни и художествени събития, желанието и непрекъснатият стремеж към подобряване, запленяват истински учениците и ги подтикват да оценят библиотеката като незаменима част от гимназията.
Вълшебствата съществуват, но понякога е необходима малко помощ някой да ти отвори вратата към света на магията, към света на книгите, към библиотеката. А за последните две години Виолета Василева държи вратата на библиотеката широко отворена за всеки, който има необходимост от малко магия.
С уважение и любов към книгите и желание отново да е в библиотеката,
Паша Караиванова
Председател на Ученическия съвет към Първа езикова гимназия, Варна
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!