Първа победа в „норвежкия“ казус на Чавдар Георгиев, децата му засега остават в България

15.05.2019 / 12:54 2

Редактор: Веселин Златков

e-mail: veselin_zlatkov_petel.bg@abv.bg

кадър bTV

Българинът и баща Чавдар Георгиев спечели на първа инстанция делото си по Хагската конвенция и така неговите деца Георгина и Петър засега остават в България. Той сам сподели това с „Петел“ - една от медиите, които разказаха за неговия случай, един от немалкото „норвежки“ казуси, пред които са изправени наши сънародници.

Както „Петел“ разказа преди време, до 2017-а година Чавдар Георгиев живее в Норвегия на съпружески начала с Моника Хеггхолмен, майката на двете му деца. През 2017-а те заживяват на различни адреси. На 22 декември същата година Моника е арестувана, без правo на лични посещения и срещу нея е повдигнато обвинение за данъчни престъпления и участие като лидер на организирана престъпна група.

През януари 2018 г. Чавдар решава да се върне в родната България заедно с децата си Петър и Георгина, които освен поданици на Кралство Норвегия са и български граждани.

Причината е в законите и практиката на Норвегия в подобни случаи. Там родителите и държавната служба за закрила на детето са равнопоставени, дори нещо повече – докато навършат 18-годишна възраст, държавата на практика притежава децата. В Норвегия просто не споделят мнението, че децата раснат непременно най-добре под грижите на биологичните си родители. Особено, ако последните не са норвежци.

В тази обстановка започва съдебната битка на Чавдар да отглежда децата си. Тяхната майка настоява те да бъдат върнати в Норвегия. По думите на българина, една от причините тя да е толкова настоятелна е и възможността присъствието им да облекчи нейното наказание, която обаче не е реалистична.

Решението по делото в Софийски градски, което трябва да определи къде да живеят Петър и Георгина – в България или в Норвегия е в полза на бащата и оставането на децата в родината му. Но Чавдар Георгиев не бърза да се радва прекалено. Той споделя, че е готов за обжалване на това решение, както и за още по-дълга съдебна сага по отношение на родителските права, която тепърва предстои.

Основното удовлетворение идва от факта, че децата се чувстват добре в България и засега остават тук. Петър, който има увреждания и е определен от специалистите в Норвегия като безнадежден случай, в момента се готви да започне училище в 1 клас. Оказва се, че в България грижата в детската градина, която детето е посещавало и работата с педагози, логопед и други специалисти дава положителен резултат.

Важно е да се подчертае, че Чавдар по никакъв начин не поставя препятствия пред майката на децата си да общува с тях. Всеки месец те се срещат в социален център в София, като общуването е под наблюдението на социални работници. Отчуждение между Георгина и Петър и майка им няма.

„Аз продължавам да показвам джентълменско отношение, а и не искам връзката им да се изгуби. Тя се намира в труден момент, но това не е причина аз да се опитвам да отдалеча децата от нея или да се възползвам от ситуацията в името на това да получа родителските права“, обясни Георгиев.

Българинът сподели също, че е леко изненадан от стигмата, която съществува в България по отношение на самотните бащи. „Не знам, но мнозина се учудват, че аз се грижа сам за децата си. Тук изглежда хората не вярват, че бащата може да бъде по-добър родител. А всъщност бащинството се учи и ако иска и полага старание, мъжът може да е добър родител“, коментира Чавдар.

За съжаление, практиката на Норвегия в тези случаи показва, че делата по случая могат да се проточат. Дори и при пълна победа в съда в България, има възможност съдът в Норвегия да не се съобрази с решението. В скандинавската държава използват факта, че държавата не е част от ЕС. Такива случаи има и с децата на българи, каза Чавдар Георгиев. Така че случаят далеч не е приключил с решението на съда в София.

Междувременно българинът поиска да обърнем внимание на един важен факт: Статистическият алманах „Това е Норвегия“, който излиза всяка година, показва една важна тенденция за тази страна.

През последните 50 години, броят на децата, които получават подкрепа от норвежката институция Детски грижи (Barnevernet) расте. Той се е увеличил повече от 6 (шест) пъти, от 6000 до 39600. Още по голям брои деца получават подкрепа под една или друга форма – 55 700 през 2017 година. Това се отнася до почти 4 % (четири) процента от всички деца и млади хора от 0-22 години.

Повечето от тези деца получават различни форми на подкрепа, като лични подкрепящи семейства и подкрепящи контакти или място в детска градина. 40 % от тези деца са изведени от домовете си в приемни семейства, сочи официалната норвежка статистика.

Чавдар Георгиев освен това добавя и нещо важно към тази информация. Голяма част от приемните семейства не живеят в големите градове, а в малки населени места. Това естествено влияе на развитието на децата. Като баща българинът е убеден, че подобен живот в никакъв случай няма да окаже положително влияние на децата му, затова той е готов на всички законни действия, за да запази правото си да ги отглежда и възпитава. При това в България, в която Георгина и Петър се чувстват добре и разполагат с всички възможности да пораснат във възможно най-добрата среда.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама