Пеканов: Влизането ни в еврозоната е застрашено заради политическата ситуация
снимка Булфото
Влизането ни в еврозоната е застрашено заради политическата ситуация. Иначе страната ни е покрила всички критерии за приемане на еврото с изключение на инфлационния критерий. Това увери пред БНТ служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
По думите му, в сегашната обстановка, инфлационният критерий е проблем за всички страни и той може да бъде обект на дискусия. "Дори и сега България остава третата страна в ЕС с най-нисък дълг спрямо БВП.", изтъкна Пеканов и допълни, че предстои да изберем и символа на бъдещата ни евромонета.
Според него политическата нестабилност у нас застрашава процеса за влизане в еврозоната. Той изрази надежда политиците да осъзнаят това и да проявят зрялост.
Служебният кабинет работи по Националният план за въвеждане на еврото през 2024. Все още не е готова комуникационната стратегия още, която трябва да обясни как функционира еврозоната, какви са рисковете и как институциите ще отговорят на тези рискове.
"В Хърватия, например, вече получават цените на касовите бележки и в двете валути. Отдолу има QR код, с който, ако превалутилането не е коректно, подаваш сигнал и магазинът попадна в черен списък като некоректен търговец", посочи Пеканов.
Също така уточни, че до няколко седмици ще бъдат преведени средствата от първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост. По думите му, страната ни е изпълнила всичко необходимо по 22-те мерки по първия транш и те са предадени в ЕК.
По втория транш България трябва да приеме 22 законопроекта. От тях, само един от тях не е готов – за промени в Закона за енергетиката. В него има заложени цели, които трудни за изпълнение в сегашната ситуация на енергийния пазар в Европа. Затова е възможно страната ни да поиска дерогация. За да получим втория транш, е необходимо законопроектите да бъдат приети от Народното събрание.
"Народните представители ще трябва да се съсредоточат. Аз разбирам, че в момента имат други разговори, но държавата трябва да върви напред и не трябва да отстъпваме от неща, поети като ангажимент само преди няколко месеца. Парите ще дойдат, когато сме си свършили работа и според мен това е правилният подход към бъдещето.", заяви Пеканов.
По Фонда за справедлив преход, по който да предвидени 1,3 млрд. за подпомагане на регионите, които затварят въглищното си производство, има забавяне, призна той.
"Поели сме ангажимент до 2026 година да намалим с 40% вредните емисиии, което е много трудно в сегашната ситуация, но е и много трудно сега да се предоговаря нещо, което сме договорили едва преди няколко месеца. Ако сега отворим този въпрос, преговорите ще блокират всичко останало. Така че има натрупани забавяния, надявам се че министерството на енергетиката ще успее да ги навакса.", заяви служебният вицепремиер и заяви, че не се вижда като член на следващия редовен кабинет, а след края на мандата на служебното правителство ще се завърне в академичната сфера.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!