Пентагонът укрепва отбраната на НАТО в Европа

09.03.2022 / 15:00 0

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

С продължаващото безпокойство, че кървавата инвазия на Русия в Украйна може да се разпространи и в съседните страни, Пентагонът създава военната инфраструктура, необходима, за да помогне за воденето на война в Европа и да изпълни обещанието на президента Джо Байдън да защитава „всеки сантиметър“ от Територия на НАТО, според няколко служители на отбраната.

Пентагонът е разположил хиляди допълнителни войници в Европа, включително още 500 американски войници, обявени в понеделник. Съединените щати изпращат отбранителни оръжия като ракети Patriot в Полша и обмислят преместване на допълнителни активи, за да защитят други съюзници като Румъния и балтийските държави Латвия, Литва и Естония от всякакви руски движения по техните граници, твърдят официални лица.

Говорител на европейското командване на САЩ каза пред Си Ен Ен във вторник вечерта, че Съединените щати изпращат две батареи за ракети Patriot в Полша като „отбранително разгръщане“ за противодействие на всяка потенциална заплаха за съюзниците на САЩ и НАТО.

Пентагонът изчислява, че почти половината от 670-те ракети, които Русия е изстреляла срещу Украйна, са били изстреляни от вътрешността на тази страна, което поражда опасения, че тя може по-лесно да достигне до страните от НАТО, ако избере да се впусне или разшири обхвата на войната.

Като цяло САЩ преместиха близо 15 000 военни в отговор на руската агресия. Очаква се общият брой на американските войници в Европа да достигне 100 000 души. Усилията на САЩ идват заедно с драстично засилено възпиране на НАТО, тъй като всяка военна операция на САЩ почти сигурно би била под чадъра на НАТО.
"Имаме 130 самолета във висока бойна готовност. Над 200 кораба от крайния север до Средиземно море и хиляди допълнителни войници в региона", каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг във вторник, докато пътува в Латвия.

Последното разполагане включва оперативен център за "въздушна поддръжка", който се насочва към Полша и Румъния, както и специалисти по зареждане и поддръжка в Германия, за да подпомогнат въздушните операции на САЩ и НАТО над региона. Пети корпус на армията също разполага с 300 щаб-квартири в Полша и Германия, за да осигури командване и контрол на сухопътните сили на САЩ.

Тази седмица ВМС на САЩ разположиха за кратко самолетоносач в северното Егейско море, който може да бъде използван в непредвидени случаи за полетни операции, ако напрежението ескалира.
Всички движения на войските отдавна са били очаквани, настоя висш служител на отбраната. Но няма съмнение, че всичко е свързано с защита срещу евентуално руско нахлуване в страните членки на НАТО.

Докато САЩ са категорични в намерението си да избегнат директен конфликт, разполагането на Пентагона е насочено към създаване на военна структура както за възпиране на Русия от разширяване на обхвата на своята война, така и за подготовка срещу умишлено или случайно разпространение на бойните действия в територия на НАТО.
„Едно от нещата, за които говорихме, е колко важна е защитата на територията на НАТО и това включва въздушното пространство на НАТО“, каза служител на отбраната пред CNN.

Байдън и висши представители на САЩ многократно са подчертавали, че американските войски няма да се бият в Украйна, която не е член на НАТО. В същото време обаче висши служители на САЩ продължават да повтарят, че ангажиментът на САЩ да защитават други страни от НАТО в случай на нападение е „свят“.

Доктрината на член 5 на НАТО казва, че всяко нападение срещу една страна от НАТО е атака срещу всички - което означава, че САЩ и другите европейски съюзници ще бъдат задължени да застанат в защита на всеки член на НАТО, атакуван от Русия.
Тези ходове са признание, че американската армия трябва да бъде подготвена за непредвидените ситуации, че най-голямата сухопътна война в Европа след Втората световна война може да не остане ограничена до границите на Украйна.

Част от безпокойството сред американските официални лица е, че руският президент Владимир Путин може да реши да атакува страните от НАТО, особено ако се почувства затиснат в ъгъла. Миналата седмица Кремъл представи списък с "фактически неприятелски страни", включително САЩ.
Откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари, САЩ и техните съюзници наложиха серия от наказателни финансови санкции на Русия, които Путин оттогава оприличи на „обявяване на война“. Русия също издава все по-заплашителна реторика за страни, които изпращат оръжия на Украйна.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама