Петролът поскъпна до максимум за 2 години в очакване на рекорден дефицит през 21 век
Редактор: Виолета Николаева
e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg
Снимка Pexels
Пазарът на петрол продължава да се изкачва до нови върхове, тъй като големите западни икономики отчитат рекордни ваксинации, увеличава се търсенето на гориво, а страните от ОПЕК + поддържат глобално производство с 5% под нивата отпреди кризата, съобщава finanz.ru.
На търга в сряда цената на Brent е подновила своя връх от май 2019 г., достигайки в момента 72,82 долара за барел. Нюйоркските фючърси на WTI се повишиха до $ 70,63, най-високото от октомври 2018 г.
Към 12.24 часа московско време Brent се търгува при $ 72.41 за барел (+ 0.25%), а WTI - при $ 70.2 (+ 0.23%).
Американският петролен институт съобщи предната вечер, че запасите от "черно злато" в САЩ са намалели с още 2,1 милиона барела за седмицата, приключила на 4 юни.
Запасите в центъра в Кушинг, Оклахома, чрез които се извършват доставки на търгувани в Ню Йорк фючърси, са паднали 420 000 барела, докато националните запаси от бензин са нараснали с 2,4 милиона барела.
Началото на автомобилния сезон доведе до намаляване на запасите от петрол в САЩ с 6 милиона барела и този процес ще продължи в развитите страни поради летния скок на търсенето и по-нататъшното вдигане на останалите ограничения, особено в Европа, казват анализатори от ITI Capital.
Това, отбелязва ITI, ще доведе до недостиг на петрол на пазара, което според оценките на ОПЕК + ще бъде рекордно поне от началото на века.
Комитетът за наблюдение на петролния алианс преди заседанието през юни го оцени на 1,4 милиона барела на ден - това е колко, според изчисленията на OPEC +, световното търсене ще надхвърли производството.
Разликата между потреблението и предлагането, според прогнозата, ще бъде по-висока от тази през 2011 г. (0,95 милиона барела на ден), когато началото на войната отряза Либия, най-голямата членка на ОПЕК в Африка, от световния пазар (0,99 милиона барела на ден).
Недостигът на петрол също ще надмине предишния връх на 21-ви век, определен през 2007 г. (1,35 милиона барела на ден).
Иран можеше да залее пазара с петрол, но преговорите за отмяна на санкциите във Виена спряха. Въпреки че е постигнат напредък от икономическа страна, въпросът за премахването на петролното ембарго все още не е решен, заяви в сряда шефът на кабинета на иранския президент Махмуд Ваези.
„Постигнахме голям напредък. Все още обаче има ограничения, свързани с продажбата на петрол “, цитиран е от агенция ISNA.
Разликата между търсенето и предлагането означава, че излишъкът от суровини, натрупани на склад през годината на пандемията, постепенно се „усвоява от пазара“ и отива за преработка.
Според ОПЕК + до края на второто тримесечие обемът на петролните запаси в страните от ОИСР ще надвиши средната стойност за 2015-19 г. само с 1 милион барела, до края на третото тримесечие ще има условно „ дефицит ”от 71 милиона барела, което до края на годината ще достигне 109 милиона.
„Масовата ваксинация на населението ще увеличи мобилността на потребителите. Освен това участниците на пазара виждат признаци за подобряване на епидемичната ситуация в Индия, където честотата започва да намалява, а местните рафинерии са се възползвали от намаляването на търсенето на петролни продукти, за да извършат необходимите дейности по поддръжката в очакване на очакван ръст на потреблението през следващите месеци “, каза стоковият стратег на Сбербанк CIB Михаил Шейбе.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!