Петролният пазар отново е заплашен от "капана на Ковид"

01.09.2021 / 15:16 0

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

Снимка Булфото, архив

Споразумението ОПЕК + за спасяване на петролния пазар от безпрецедентна в историята криза, която свали цената на барел до немислимите минус 37 долара миналата пролет, се превръща в капан, от който е невъзможно да се излезе.
След като намали производството с не рекордни 10 милиона барела на ден, картелът от 23 страни износителки на „черно злато“ бавно обръща „крановете“, увеличавайки доставките за възстановяващия се пазар, пише finanz.ru.
До началото на септември 10 държави от ОПЕК и същия брой страни извън ОПЕК изпомпваха общо 38,5 милиона барела на ден - с 5 милиона по -малко отколкото преди кризата. От септември до декември те планират да добавят още 1,6 милиона барела на ден - 400 хиляди всеки месец.

Но перспективата за по-нататъшно възстановяване на производството с достъп до обеми преди кризата се губи в мъглата, тъй като светът е обхванат от нови вълни от пандемията, а високите цени позволяват на страните, които не са подписали сделката, да увеличат производството.
До края на 2021 г. световното търсене на петрол ще нарасне с 6 милиона барела на ден, което, предвид сегашния план за производство на ОПЕК +, ще остави пазара в дефицит: потреблението ще надхвърли доставките с 0,9 милиона барела на ден.
Но вече догодина балансът отново ще се влоши рязко, следва от изчисленията на техническия комитет на ОПЕК + за срещата на министрите на 1 септември.

Пазарът ще падне от дефицит в излишък от предлагане в размер на 2,5 милиона барела на ден, се посочва в документа на организацията, цитиран от ТАСС. Въпреки че търсенето на петрол ще продължи да расте - с 3,28 милиона барела на ден през следващата година - това ще бъде почти напълно удовлетворено от страните извън ОПЕК: с цени над 70 долара за барел те ще могат да увеличат доставките с 2,94 милиона барела на барел ден.
Повече от една четвърт от този обем ще бъде осигурен от САЩ, където ръстът на производството ще се ускори 6 пъти - от 120 хиляди барела тази година на 780 хиляди догодина.
В резултат на това светът отново ще започне да натрупва "излишен" петрол: повече от 300 милиона барела ще се утаят в складови бази, чиито запаси отново ще надхвърлят средното 5-годишно ниво (с 264 милиона барела).

С други думи, може отново да няма място на пазара за нов петрол от ОПЕК +, което ще постави пред картела стара дилема: борба за пазарен дял или поддържане на цените.
Докато западните държави обявяват планове за премахване на изкопаемите горива и автомобилите с бензин, за които се произвежда всеки втори барел на планетата, близкоизточните шейхове, седнали на милиарди тонове петрол, скрити под пясъците на пустинята, започват да се изнервят и съмнява се в правилността на избраната стратегия.

Юлската среща на ОПЕК + почти приключи с краха на споразумението, след като Обединените арабски емирства поискаха правото да увеличават производството на една ръка, за да монетизират резервите, които може да не са необходими на никого в бъдеще 10-20 години. След ОАЕ Ирак искаше да изпомпва повече петрол, за който износът на суровини остава практически единственият източник на приходи за националния бюджет.

И въпреки че беше изминал месец, за да се постигне споразумение с близкоизточните петрокрации, ситуацията на пазара обещава заплахата от нови борби. Поради разпространението на нов делта щам на коронавирус, търсенето на петрол може да намалее с 1 милион барела на ден през следващите два месеца, а ОПЕК + ще бъде принудена да компенсира този провал, пишат анализатори от ITI Capital.
Възможно е ОПЕК + да се наложи да забави растежа на производството или дори да го замрази за няколко месеца, е съгласен Роналд Смит, старши анализатор на нефт и газ в BCS Global Markets.
Той обаче подчертава, че такова решение не трябва да се взема сега. 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама