Пламен Бобоков: Най-голямата ми грешка е, че останах в България
Снимка Булфото
Нищо не искам да правя в България. Изпитвам отвращение. Дълбока погнуса и отвращение", заявява в интервю за "Капитал" бизнесменът Пламен Бобоков, който в началото на юни бе обвинен заедно с брат си Атанас Бобоков и бившия зам.-министър на екологията Красимир Живков за участие в организирана престъпна група за незаконен внос и преработка на отпадъци от чужбина.
Бобоков е освободен срещу гаранция от 1 млн. лева. Миналата седмица прокуратурата разпространи и текстови съобщения между Пламен Бобоков и секретаря на президента по правни въпроси Пламен Узунов и обяви, че разследва търговия с влияние.
"Най-голямата ми грешка е, че останах. Това не е моята България", казва още Бобоков и се извинява на съпругата си, че когато преди 4-5 години е искала да емигрират, той е настоял да останат.
"Ние не сме последните. Да, да - ако това нещо продължи, ще има много други", казва в интервюто Бобоков и определя като най-голямото си разочарование факта, че Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), в която членуват предприятията му, е замълчала по казуса с арестите. "С този слоган "Гласът на българския бизнес"... То го няма този глас", казва Бобоков. И продължава: "Но като играе мечка в съседния двор, винаги идва и в твоя." Според него и обществото в България мълчи, а трябва да въстане "срещу превзетата държава".
В интервюто, което е прекъснато от влезли за обиск в офиса на "Приста ойл" служители на реда, Бобоков заявява, че най-големият проблем след шумните арести е имиджът на бизнеса му, и разказва за отказано финансиране от банка скоро след акцията.
"Корупцията в държавата е в обществените поръчки. В управлението се влиза не само за удоволствие и за наслада от собственото си величие, а основно за пари. Погледнете колко са държавните поръчки годишно и изчислете 10-15% от стойността им. Получава се между милиард и два годишно, които се усвояват по някакъв начин според мен", казва Бобоков. Посочва, че държавните поръчки в "Монбат" и "Приста ойл" са под 1% от оборота, което показва, че нямат участие в никакви схеми.
Пламен Бобоков заявява, че никога не е искал да участва в политиката и в момента няма такива амбиции. Добавя, че има приятели във всички политически партии, че е имал комуникация с премиера Бойко Борисов и с министри. "Никога не съм се срещал с тоя симпатяга", отговаря на въпрос дали през годините се е срещал с депутата от ДПС Делян Пеевски. Казва, че преди около 15 години се е срещал с почетния председател на ДПС Ахмед Доган, когото определя като много интелигентен човек, а с лидера на БСП Корнелия Нинова се е виждал в качеството ѝ на зам.-министър на икономиката в правителството на Сергей Станишев.
Разследването за търговия с влияние заради разговорите му с русенския прокурор Николай Николов и секретаря на президента и бивш вътрешен министър Пламен Узунов той определя като "пълен цирк". "Секретар на президент не е никакъв администратор. Той е с нула влияние и власт", казва Бобоков. "Ако това е търговия с влияние, не знам как трябва да се определи останалото, случващо се в държавата", казва той.
Цялото интервю четете тук.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!