Пламен Димитров: 800% е увеличено търсенето на психологическа подкрепа заради пандемията
Редактор: Виолета Николаева
e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg
От Дружеството на психолозите в България очакват да има отделен закон за психолозите. По темата говори в студиото на "Лице в лице" психологът Пламен Димитров.
"По света това е регулирана професия и е структуриран този процес. Ако всеки започне да дава психологически консултации, това би било извън такъв закон. Това, което ние имаме с този проект, който сега влиза, е една устроена система - професията да стане регулирана, да е много ясно какви са компетентностите, квалификацията, специализацията, да са защитени интересите на потребителите на услугите и да се създадат условия съсловната асоциация да включи всеки един свой член в регистър. Сега имаме саморегулативни принципи, но те са изцяло доброволни.
В Европа са припознати две организации - Дружеството на психолозите, което поддържа публичен регистър и Българска асоциация по психотерапия. Тези организации са членове на европейските структури. Приели сме много международни стандарти, които определят какво и как. Моят съвет към всички зрители и да погледнат към страниците на тези две организации, там са видими хората, които спазват стандартите на общността и имат нужната специализация и образование в областите, в които практикуват.
Първо трябва да се направи преглед на всяка необходимост, но квалифицираните се намират по тези канали, интензивно работим по онлайн платформи. Над 800% е увеличението на търсене на такава подкрепа, грижа в различни ситуации от началото на 2019 -та у нас. Програмите трябва да са под наблюдението на организациите, защото може да попаднете на хора, които нямат нужната компетенция.
Имаме платформа за работа с българите извън България. Тя едва насмогва. Тук благодаря на всички колеги, че работиха безвъзмездно, без да търсят комерсиална и друга проява за заявки и потребности. СЗО откри, че тази вълна продължава дори когато спадат случаите на зараза. Очакват се посттравматични усложнения заради проблемите от пандемията.
Проведохме изследване с българи: спектърът от чести причини да се търси психолог са не само тревогите за себе си, а и за най-близките. От началото на годината съм работил с 12 семейства, които загубиха хора. Децата вкъщи също бяха голяма тема, домашното насилие - 4 пъти нарастнаха обажданията към дежурните линии. Хората не търсят винаги помощ, когато се нуждаят. Не сме само клинично ориентирани. Хората на първа линия са в една дълбока умора след денонощните грижи. Старото ни положение вече не съществува.
Вирусът ще продължи да съществува, истината е, че имаме масивна социално поведенческа промяна. Тази крива трябва да се посрещне с нов капацитет. Не можем да създадем гаранция за качеството на грижите. Дано проектът мине през законодателни процедури, за да влезем нормално в семействата и да се доближим до международните стандарти. Няма една пострадала група. Всичко прониква в обществото. Най-тежко е положението на възрастните хора. Загубили сме над 120 хил. пенсионери заради невъзможност да се поддържа добра профилактика на техните заболявания. Травма е психосоциалното изолиране и отчуждението между хората", коментира в студиото психологът.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!