Плашещо проучване - 44% от българите са расисти

26.05.2017 / 15:40 11

Мнозинството от хората и мнозинството от страните, изследвани от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“, смятат, че не съществува превъзходство на едни раси, религии или култури над други раси, религии и култури. Въпреки това, в чувствителен дял изследвани страни общественото мнение по този въпрос е разделено, съобщава "Труд".

Това показват данните от 40-ото юбилейно издание на глобалното допитване на Световната асоциация «Галъп интернешънъл». Изследването е ежегодна традиция, инициирана и проектирана под председателството на д-р Джордж Галъп през 1977 г. Тази година то бе проведено в 66 страни по целия свят. Въпреки преобладаващото убеждение за расово, религиозно и културно равенство, в няколко страни има мнозинство, което смята, че съществува и религиозно, и културно, и расово превъзходство.

Сред тези страни личат най-вече Бангладеш, Гана, Индия, Нигерия, Афганистан, Парагвай и др. Между 50 и 80% от населението им отговаря с „напълно съгласен“ и „по-скоро съгласен“ на твърденията, че „някои раси превъзхождат други раси“, „някои религии превъзхождат други религии“, и „някои култури превъзхождат други култури“. На другия полюс са най-вече западните общества.

България и балканските общества са по-скоро раздвоени. У нас няма сигурни мнозинства в подкрепа на религиозното, расово и културно равенство. Например, 45% не са съгласни, че някои религии превъзхождат други религии, но сходен дял – 37% са съгласни. По отношение на това дали някои раси превъзхождат други раси отговорите у нас са на практика поделени между съгласие и несъгласие – 44% споделят това мнение, а 45% – не. 50% у нас смятат, че някои култури превъзхождат други култури, а малцинство от 35% са на обратното мнение. Основната цел на изследването не е да измери нива на расизъм, нито чувството на културно или религиозно превъзходство. Основният интерес е да се разсъждава върху вътрешните баланси в страните.

Очевидно е, че всички онези страни, които се чувстват стабилни и не усещат заплахи, показват по-ниски нива на вяра в религиозно, културно и расово превъзходство, отбелязват от „Галъп“. Като основни фактори, които стимулират широко разпространеното усещане за неравенство в тези три полета, Световната асоциация посочва: Остри вътрешни конфликти и проблеми в даденото общество Остра външна нестабилност и очакване за интервенция отвън Дълбока трансформация на съответното общество, водеща до дълбоко усещане за несигурност „Като цяло, глобалната толерантност към расовите, религиозните и културните различия е доминираща норма. Изключения от тази норма се появяват в страни, нации и региони със сериозни външни и вътрешни конфликти. Има страни, в които регистрираме осезаемо разделение на общественото мнение по тези въпроси („разделени“ страни), и това най-вероятно е индикатор за протичащи в тези общества дълбоки процеси на трансформация.“, коментира президентът на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ Кънчо Стойчев.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
12
0
sunlight (преди 6 години)
Рейтинг: 8632 | Одобрение: 2342
Все си мислих, че Галъп е нещо като гълъб, а то било Джордж ;-)
18
0
Blue hills (преди 6 години)
Рейтинг: 28900 | Одобрение: 12685
Да, не мога да кажа, че си падам по цигани и араби...

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама