Пловдивски общински съветници предложиха Паметникът на Альоша да бъде преместен
Снимка Булфото, архив
Пловдивски общински съветници предложиха Паметникът на Съветската армия „Альоша” да бъде преместен до края на 2024 година. Владимир Славенски и Йоно Чепилски от „Демократи за силна България” (ДСБ) - Пловдив, които са част от групата на „Продължаваме Промяната - Демократична България”, внесоха предложение до местния общински съвет. Информацията е от пресцентъра на партията, пише БТА.
В проекта на решение се предлага мемориалът да бъде преместен в Музея на социалистическото изкуство и да бъде обявен конкурс от Община Пловдив за реновацията, реставрацията и обновлението на пространството около известния като „Альоша” монумент. Според съветниците на ДСБ в момента това пространство е занемарено. В доводите на предложението се казва, че „паметникът е символ на окупацията на България между 1944 -1947 г. от Червената армия” и е „символ на потиснатото национално достойнство”, както и че представя погрешно историческата реалност. Според вносителите премахването на паметника „Альоша” от върха на хълма Бунарджика е морален акт, който цели да почете българската история, националното достойнство и жертвите на тоталитарния комунистически режим.
По думите на Владимир Славенски от ДСБ - Пловдив има ясна и категорична позиция, че мястото на паметника следва да бъде преосмислено. "Ние заставаме на страната на историческата истина и сме дълбоко убедени, че това е в интерес на всички пловдивчани, а и на всички български граждани", посочи той.
Според Йоно Чепилски паметникът “Альоша” се отличава силно от другите монументи в града със своя огромен ръст и мащаб. „Това не е част от културната традиция и колективната памет на Пловдив, а неговият превес над другите паметници в града показват безпрекословната власт на СССР над България в тоталитарния период”, коментира той.
Очаква се предложението да влезе в дневния ред на Общинския съвет за сесията на 17 януари. Паметникът на Съветската армия "Альоша" е гранитна статуя с височина 10,5 м, издигаща се на върха на хълма Бунарджик. Открит е официално през 1957 година. Изобразява изправен съветски войник, държащ картечен пистолет „Шпагин“ с цевта надолу. Прототипът на статуята е руският войник от Трети украински фронт Алексей Иванович Скурлатов.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!