По-строгите мерки дават повече надежда за изкореняване на епидемията

20.03.2020 / 01:40 0

nauka.offnews.bg

През последните седмици всички се запознахме с онази крива във формата на камбана, която трябва да бъде изравнена, за да падне под критичния капацитет на националната здравна система. До края на миналата седмица ръководството на Великобритания твърдеше, че това може да се постигне чрез смекчаване на ефектите от епидемията Covid-19 и че няма нужда да се опитва обезсърчаващата задача да се изкорени напълно.

Въпреки това, проучване, публикувано в същия ден, когато правителството на Великобритания обяви по-строги мерки, отколкото посочи миналата седмица, хвърля мрачна светлина върху тази идея. Изследването на екипа от Имперския колеж на реакциите на Covid-19 намира, че стратегиите за смекчаване на ефектите са опасно недостатъчни, което може да доведе до надхвърляне на капацитета на националната здравна система осем пъти и може да доведе до поне 250 000 смъртни случая във Великобритания. Вместо това, казват изследователите, трябва да опитаме и правилно да потушим епидемията, като използваме комбинация от мерки, които ще трябва да останат в сила много дълго време.

Може би е изненадващо като се има предвид колко отдавна вече вирусът внася хаос в някои страни, че до заключението се достига едва през последните няколко дни, въз основа на опита в Италия и Великобритания и по-подробна информация за капацитета на националната здравна система.

Резултатите накратко

Екипът, стоящ зад проучването, разглежда две стратегии, които може да се предприемат срещу болестта. Първата е потискане, което има за цел да обърне тенденцията на епидемията като намали броя на случаите до много малък или дори напълно да изкорени болестта. Втората е смекчаване, което има за цел само да забави растежа на епидемията, като облекчи натиска върху системите за здравеопазване, като в същото време защити застрашените.

Що се отнася до смекчаването, екипът откри, че оптималната минимална комбинация от мерки е изолирането на подозрителните случаи, домашната карантина за живеещите в същото домакинство на съмнителните случаи и социалното дистанциране на възрастните хора и други хора с висок риск. Резултатите от тази оптимална комбинация от мерки могат да намалят пиковото търсене на медицински грижи с 2/3, а смъртните случаи - с 1/2.

В началото това звучи добре, но дори смекчената епидемия би довела до смъртта на най-малко 250 000 и претоварване на върховия капацитет на националната здравна система осем пъти.

Тази графика показва различни сценарии на стратегията за смекчаване за Великобритания, показващи изискванията за легла за интензивно лечение (ICU). Синята област е тримесечният период, в който се предполага, че тези мерки ще продължат. Графиката е от статията, отчитаща резултатите от новото проучване.

Ако е възможно, заключават авторите на изследването, страните, които все още могат да направят това, е по-добре да се опитат да потушат епидемията. Тук най-добрата комбинация от мерки е по-тежка: изолиране на заразените хора и карантина за техните семейства, социално дистанциране на цялото население и евентуално също затваряне на училища и университети (въпреки че екипът изтъква, че подобни закривания могат да имат отрицателен ефект върху националната здравна система, тък като здравните работници с деца може да нямат възможност да ходят на работа).

Проблемът с тази стратегия за потискане е, че ще тези мерки трябва да се прилагат, докато ваксината стане широко достъпна - и това може да стане след 18 или повече месеца.

Посочва се, че забраната за масови събирания ще има сравнително малък ефект, тъй като времето, което хората прекарват в близък контакт на такива събирания, е кратко в сравнение с контактите, които хората имат у дома, в училище или на работа.

Тази графика показва сценарии на стратегията за потискане за Великобритания, показващи изискванията за легла за ICU. Щтрихованата зона е петмесечният период, в който се предполага, че тези мерки остават в сила. Графиката е от статията, отчитаща резултатите от новото проучване.

 

Цялата статия ТУК



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама