Полша удари Газпром: Съдът на ЕС ограничи доставките по „Северен поток-1“

15.07.2021 / 13:27 2

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

Снимка Булфото, архив

Газпром получи нов удар на европейския газов пазар, оставяйки руската компания без една трета от капацитета на ключов тръбопровод за ЕС.
Европейският съд отхвърли жалбата на Германия и потвърди позицията на Полша с искане за 50% ограничение на капацитета на газопровода OPAL, свързващ Северен поток 1 с газопреносната система на Централна и Западна Европа, пише finanz.ru.


„Въз основа на принципа на енергийна солидарност, съдът счита решението на Европейския съд от септември 2019 г. по иска на Полша за основателно, според което е решено да се ограничи капацитетът на OPAL с 50%“, решението на съда, публикувано в четвъртък, каза.
Съгласно изискванията на третия енергиен пакет на ЕС, съоръженията за енергийна инфраструктура следва да бъдат независими от компаниите, които произвеждат електричество или енергийни ресурси. С други думи, една компания не може да бъде доставчик на газ и собственик на тръби.

По отношение на газопровода OPAL това означаваше забрана за Газпром да използва повече от 50% от капацитета си. Те бяха задължени да отворят достъп до газопровода за алтернативни доставчици, което е физически невъзможно, тъй като газът се доставя към него само от „Северен поток-1“.
Капацитетът на OPAL е 36 милиарда кубически метра годишно, докато капацитетът на Северен поток 1 е 55 милиарда кубически метра. Така без ключов клон Газпром губи 33% от доставките от първия клон на потока.

След години на проучване на този проблем, Европейската комисия разшири достъпа на Газпром до тръбопровода OPAL през 2016 г. Руската компания получи изключителни правомощия да резервира 50% от капацитета на тръбата и да получи чрез търгове с трети страни всички останали 50% от транзитния капацитет.
През 2019 г. обаче Полша протестира срещу това решение. Европейският съд поддържа полското дело и отново забранява на Газпром да използва над 50% от OPAL.
През октомври 2019 г. Германия подаде жалба срещу това решение, докато приключи разглеждането, на което решението на Европейската комисия за използването на OPAL със 100% остава в сила.

На 18 март тази година Европейският съд публикува позицията на своя генерален адвокат Кампос Санчес-Бордън, в която по-специално се твърди, че принципът на европейската солидарност има не символично, а правно значение и сам по себе си може да бъде основата за произнасяне в спорни случаи. На това основание Санчес-Бордона заяви едновременно, че германската жалба трябва да бъде отхвърлена.
Нека ви напомним, че подобен проблем възникна с Газпром и Северен поток 2, които също не могат да се използват на 100%.
Тръбният оператор Nord Stream 2 AG поиска от германския регулатор на пазара на газ изключение от правилото, но получи отказ. През юни компанията подаде жалба до Върховния съд на Дюселдорф. 

    



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
2
kris (преди 2 години)
Рейтинг: 336054 | Одобрение: 53459
Прав си Чичко.....Полша купува най-новия вариант на "Абрамс", 250 парчета, така, че американците ще им подадат една ръчичка.....Няма да се излагат я.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
0
Чичкото (преди 2 години)
Рейтинг: 81735 | Одобрение: -4765
Сега ще опростят прегрешенията на Полша по повод други проблеми в ЕС
Истината преди всичко

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама