Получаваме два изтребителя Ф-35 от Нидерландия

22.01.2022 / 01:29 4

кадър: БНТ

Нидерландия е първият съюзник, който използва изтребители от 5-то поколение в тази мисия в Югоизточна Европа, подчертават властите в страната.

 

Кралските военновъздушни сили на Нидерландия изпращат два изтребителя Ф-35 от 5-то поколение в България през април и май, за да подкрепят дейностите на НАТО за въздушна полиция в Черноморския регион, съобщава БГНЕС.

"Всички усилия са насочени към деескалация на ситуацията в Украйна чрез диалог и дипломация. В крайна сметка това е в интерес на всички участващи страни. В същото време е важно да сме подготвени за нежелания сценарий, при който преговорите се провалят", каза Кайса Олонгрен, министър на отбраната на Нидерландия.

Въоръжените сили на страната планират да разположат два от своите модерни изтребители Ф-35 и помощен персонал в България в рамките на засилената мисия на НАТО за Air Policing.

Това е първият случай, когато подобни невидими за радарите самолети се изпращат за Air Policing в съюзническа държава. За момента не е ясно в коя българска авиобаза ще бъдат разположени самолетите.

Изтребителите Ф-16 на Кралските нидерландски военновъздушни сили подпомагат въздушната полиция на НАТО над зоната на Бенелюкс съвместно с белгийските военновъздушни сили от 2017 г. Нидерландия ръководи въздушната полиция на НАТО в Балтийско море.

Над 60 самолета на НАТО в цяла Европа са в непрекъсната бойна готовност по всяко време в т.нар. Air Policing (въздушна полиция). Те са готови да реагират при необявени военни полети, както и да окажат помощ на цивилни самолети, които губят комуникация с ръководителите на полети по някаква причина – от технически проблеми до евентуално отвличане. НАТО има два центъра за въздушни операции – един в Германия, който покрива Северна Европа, и един в Испания, от който се наблюдават всички полети в Европа.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
0
MrBean (преди 4 години)
Рейтинг: 232906 | Одобрение: -2104
Ако бяха Грипени,досега щяхме да сме забравили ...
0
7
West (преди 4 години)
Рейтинг: 4459 | Одобрение: -4556
Радо, към кого ти е въпроса? Ако беше малко в час, щеше да знаеш, но ти не си и задаваш редовните въпроси на простолюдието.
3
1
Уйо (преди 4 години)
Рейтинг: 53905 | Одобрение: 7020
Въздушна полиция... Петееел, това е въздушно ПАТРУЛИРАНЕ. Кой ви превежда статиите?
4
0
Радостин (преди 4 години)
Рейтинг: 205576 | Одобрение: 13581
Къде са нашите , платени с милиарди от Каракачанов още преди 4 години?
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама