Помпео: Ако САЩ не се бе намесила, между Индия и Пакистан можеше да избухне ядрена война

25.01.2023 / 09:15 2

фото: Gage Skidmore, Уикипедия

Ако САЩ не се бе намесила, между Индия и Пакистан можеше да избухне ядрена война през 2019 година. Това пише бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео в мемоарите си.

"Не мисля, че светът знае колко близо беше съперничеството между Индия и Пакистан до това да се разрази в ядрен пожар през февруари 2019 г.", пише вероятният бъдещ кандидат за президент в "Never Give an Inch" - мемоарите му за времето, когато беше първи дипломат на Доналд Тръмп, а преди това и началник на ЦРУ.

През февруари 2019 г. Индия наруши прецедента, като започна въздушни удари на пакистанска територия, след като обвини тамошна войнствена групировка за самоубийствен атентат, при който загинаха 41 индийски паравоенни войници в размирния регион Кашмир. Пакистан свали индийски военен самолет, като залови пилота.

Помпео, който е в Ханой за срещата на върха между Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун, заяви, че е бил събуден със спешно обаждане от високопоставен индийски служител.

"Той смяташе, че пакистанците са започнали да подготвят ядрените си оръжия за удар. Индия, информира ме той, обмисля ответна реакция", пише Помпео.

"Помолих го да не прави нищо и да ни даде една минута, за да уредим нещата", казва Помпео.

Помпео заяви, че американските дипломати са убедили и Индия, и Пакистан, че нито една от двете страни не се готви да предприеме ядрен удар.

"Никоя друга нация не би могла да направи това, което ние направихме тази нощ, за да избегнем ужасен резултат", написа Помпео, цитиран от БГНЕС.

Помпео, който написа, че Пакистан "вероятно е планирал" нападението, заяви, че е разговарял с "действителния лидер на Пакистан", тогавашния началник на армията генерал Камар Джавед Баджва, намеквайки за слабостта на гражданските правителства.

По това време Помпео публично защити правото на Индия да действа. В книгата си Помпео се изказва много ласкаво за Индия и, за разлика от официалните лица в Ню Делхи, не крие желанието си да види южноазиатската демокрация да се конфронтира с Китай.

Индия беше "опорната точка на моята дипломация за противодействие на китайската агресия", пише Помпео, наричайки Индия и Съединените щати "естествени съюзници".

Индия, последвана от Пакистан, изпробва ядрени бомби през 1998 г. - преломен момент. Тогавашният президент Бил Клинтън щеше да се прочуе с думите, че Кашмир, разделен между двете държави, е "най-опасното място в света".



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
1
... (преди 1 годинa)
Рейтинг: 27185 | Одобрение: 7660
Да се пробват там. И двете страни изобщо не ги харесват, да видим какво ще се получуи.
4
0
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 336264 | Одобрение: 53489
Ако САЩ продължават да се месят във войната в Окрайна, ще има ядрена война със сигурност.....Вчера Байдън е споменал, че вероятно ще бъдат изпратени поне 30 Абрамса.....Преди седмица освободиха от резерва 400 броя Абрамс М1А1 и ще ги подобряват до вариант М1А2.....Времето за трансфер обаче се говори, че е от месеци до година т.е. я камилата, я камиларя за да бъзикат германците да дават техните Леопарди.....Имали 315 на склад.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама