Поредни успехи за варненското джу-джицу (снимки)

23.05.2018 / 12:17 0

Варненската школа на Централен полицейски карате джу-джицу клуб зае отново своето подобаващо място във всички аспекти на държавното първенство по джу-джицу в Ловеч.

Надпреварата беше проведена в рамките на два дни, като първия беше отреден изцяло за дисциплината НЕ ВАЗА, по-позната като бразилско джу-джицу.

В Българска федерация по джу-джицу (БДДФ) това се случва за първи път, като причината е големия брой участници в тази дициплина.

Припомняме, че бразилско джу-джицу е сравнително нова спортна дисциплина в световен мащаб, а за България се води че все още прохожда.

Главен съдия и организатор на тази дисциплина е сенсей Станислав Карастоянов – главния инструктор на ЦПКДК – Варна. Освен 14–те състезатели клубът беше представен и от още един съдия – сенпай Васил Евгениев.

Традиционните и добре познати имена в бразилското джу-джицу от Варна отново застанаха на познатите им първи места.

Най-титулованият състезател – Александър Александров, спечели безапелационно титлата в тежката категория +94  кг., след което стана първи и в абсолютната категория.

При жените Мила Савова отново стъпи на най високото стъпало в кат – 55 кг. Диян Шкодров се състезава в две категории – първо място в - 69 и второ в - 77кг.

Друг напреднал състезател от отбора Мартин Атанасов, отстъпи на финала пред много класен и бързо развиващ се млад състезател от Монтана. Марио Братанов също остана втори в категорията си, а определения за официален водач на отбора за това състезание -  Радослав Букоров, наистина показа защо му се поверява тази отговорност.

Предварително Радослав не беше селектиран да се състезава след няколко тежки международни състезания и контузии, получени в тях. Буквално предния ден се разбра че друг селектиран състезател – Петър Николов, няма да може да се състезава заради контузия, получена в последния момент, и Радослав зае неговото място в категория – 94 кг. Товаа са около 10 кг. повече от личното тегло  на Букоров, който се състезава обикновено в категории от – 76 до - 82 в зависимост от конкретния турнир. Като прибавим и липсата на предсъстезателна подготовка, първото място в категорията е един от сериозните успехи на Радослав Букоров.

В комплексното класиране ЦПКДК - Варна остана на второ място, отстъпвайки с много малко точки  на домакините от Ловеч.

„Отбора при индивидуалните спортове се различава съществено от отбора при колективните. В индивидуалните спортове няма ограничение на бройката състезатели (поне що се отнася за турнирите до ниво държавно или отворените) и всеки боец е допълнителна сила в отбора! Никой не може да замести никого! Всеки е важен по своему! Доволен съм най вече от това, че назад в годините и до момента имам отбор! Всеки работи за собствения си успех, но и за този на съотборниците си и като цяло за отбора! Това съм си представял преди много години, когато се заех с тази дейност!

Тази година за пръв път отстъпваме първото място отборно за последните четири години в дисциплината. Естествено, има обективни причини за това. Последната година по ред причини  работим с по-малко състезатели, а някои селектирани и преминали предсъстезателна подготовка не успяха да дойдат. В същото време датите на първенството съвпаднаха с датите за матурите при учениците и баловете за завършване на средно образование, и много от състезателите в тази възраст пропуснаха първенството, но тези проблеми стоят пред всички отбори.  Ловеч наистина си заслужи първото отборно място в дисциплината. Наистина направиха фурор с представянето си на свой терен, излъчиха много състезатели във  всички възрасти и дивизии и така се утвърждават като един млад за тази дисциплина клуб, който ще продължава да бъде все по –конкурентен”, заяви главния инструктор на Централен полицейски карате джу-джицу клуб във Варна и представител на асоциацията на Бруно Бастос в България сенсей Станислав Карастоянов.

--

На снимките:

Първата: Сенсей Станислав Карастоянов на стълбицата с купата за второ място – отборно.

Втората: Александър Александров с традиционно две първи места + 94 кг. и абсолютна категория.

Третата: Мила Савова – първо място – 55 кг. жени.

Четвъртата: Радослав Букоров – първо място в кат – 94.