Посочиха причината за високата цена на тока у нас

21.05.2025 / 23:50 3

кадър: БНТ

Въпреки че покупателната способност на българите е сред най-ниските в Европейския съюз, цената на тока у нас е по-висока от тази в Западна Европа заради липсата на свързаност на мрежите.

Това показват данните на държавния Електроенергиен системен оператор. Предизвикателство остава също така балансирането на електроенергийната система заради новите зелени мощности и липсата на конвенционални, които да ги допълват.

Нашата енергийна система е неефективна, показват данните на ЕСО, предава БНТ. В момента 69% от производствените мощности у нас са зелени, но над 50 хиляди мегаватчаса ток са непроизведени само за първите пет дни на май, защото няма къде да бъдат използвани или пренесени. Това оскъпява и тока.

"В България цената е 150 евро, в останалата част от Европа цената за днес е много, много по-надолу. И защо се случва това, защото региона на Югоизточна Европа е доста изолиран", коментира Ангелин Цачев, изп. директор на ЕСО за БНТ. 

Проблемът е предизвикан от решения на изпълнителната и законодателната власт, като не са взети мерки навреме за балансиране на произведения зелен ток.

"Направихме всичко възможно и от страна на Народното събрание, и от страна на Министерството на енергетиката да намалим и административната тежест. Това създаде обаче друг проблем. В ЕСО се получиха заявления за 40 хиляди мегаватчаса нови мощности от ВЕИ", каза Жечо Станков, министър на енергетиката.

И въпреки че държавата е въвела задължителна гаранция за проектите от 25 хиляди евро, това не е дало очаквания резултат.

"Започна реално изпълнение на територията на страната, но това доведе до още по-голям бум в строителството и отрицателни цени", поясни Станков.

В момента държавата си е поставила за цел да овладее ситуацията чрез ремонт на ПАВЕЦ Чаира, изграждане на нови подобни мощности, както и на батерии.

"Аз вярвам, че това е верният път, просто трябва да се научим да управляваме възобновяемите мощности. Трябва да се направят допълнителни инвестиции в системи за съхранение и компенсиране", каза Ангелин Цачев.

Очаква се утре енергийният министър да открие проект за нова голяма батерия в Ловешко. Само за последните осем месеца от ЕСО са дали становище за подобни проекти за съхранение с капацитет от 10 хиляди мегавата. Открит остава въпросът с рециклирането на батериите след експлоатация.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
3
0
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 638746 | Одобрение: 126201
Статията е едно упражнение по нищоговорене и политическа амнезия....Не засяга основния проблем и не посочва кърлежите впили се в системата, които крадат милиони от препродаване на енергията, вместо тя да се продава директно на българите....Така, че няколко глави ако паднат няма да се реши този проблем.....Стотици са замесени  в тази кражба от българския народ !!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
1
0
kjk (преди 1 годинa)
Рейтинг: 216903 | Одобрение: 21673
Май време да направим Радньо, Пиночет!!! Някой трябва да разчисти мутрите от терена!!!
1
0
MrBean (преди 1 годинa)
Рейтинг: 232972 | Одобрение: -2108
Ха!И таз добра! Нали всички тръбят ,че тока в БГ е най-евтин. Ако съм Пиночет,цената на тока ще падне драстично с падането на няколко глави!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама