Повече пари за дългосрочно командированите служители в чужбина
Снимка Булфото, архив
Министерският съвет прие постановление, с което ще бъде осъвременен базисният размер на командировъчните средства на дългосрочно командированите служители в задграничните представителства на България, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
За първи път от приемането на Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат през 2008 г. се предлага цялостно актуализиране на базисните размери на командировъчните средства, което ще осигури адекватно заплащане на дългосрочно командированите служители, съответстващо на настоящите икономически условия.
С последното изменение на Наредбата от 2017 г. и на Приложение №1 към нея базисният размер на командировъчните средства бе приведен към 100% от първоначално предвидения през 2008 г. размер, като за по-голямата част от държавите това не доведе до увеличаване на практика на базисните размери на дневните командировъчни пари. По данни на ООН в периода от 1 юли 2017 г. до момента е отчетена значително повишена инфлация на световно ниво, отразяваща радикалните промени в световната икономика, настъпили вследствие на пандемията от COVID-19.
С увеличението на командировъчните средства се цели да бъде преодоляна значително нарасналата през годините разлика между настоящия размер на средствата за издръжка на дългосрочно командированите служители и ръста на потребителските цени в отделните държави.
Мярката е насочена и към решаване на проблема с все по-осезаемия недостиг на кадри и отлив на желаещи да работят в задграничните представителства на България, пред който Министерството на външните работи (МВнР) е изправено в последни години. Очакваното увеличаване на броя на желаещите да заемат длъжности извън граница ще се отрази положително при отстояването на българските интереси в чужбина и достойното присъствие на страната ни на международната сцена.
В началото на декември 2022 г. служители на МВнР започнаха стачни действия с искане за увеличение на заплатите, индексиране на командировъчните средства при дългосрочно и краткосрочно командироване и прекратяване на практиката за намаляване на основната заплата при дългосрочно командироване. Според предложението за промени в наредбата най-малко дневни командировъчни дипломатите ще взимат в Йемен - 96 евро, а най-много - в Швейцария - 149 евро. За сравнение през 2008 г. най-ниските командировъчни са били в размер на 85 евро в Камбоджа, а най-високите са били 132 евро в Швейцария. Най-голямо е увеличението на дневните в Ливан – с 32 евро, Република Корея – с 28 евро, Косово – с 27 евро, Алжир и Йордания – с 26 евро. Най-малко е увеличението на командировъчните за Бразилия, Иран и Турция – с осем евро, Великобритания – с девет евро, Австралия и Узбекистан – с 10 евро, припомня БТА.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!