Пращат учители на летни курсове за изкуствен интелект
Снимка Pixabay
Пращат учители на летни курсове за изкуствен интелект.
Около 500 учители от цялата страна ще ходят на курсове за това как да използват изкуствения интелект (ИИ) в училище. Те трябва да повишат квалификацията си през лятото, в периода от 1 юли до 25 август, за да могат да посрещнат дигитализацията в родното образование, която предстои да се случи в следващите 2-3 години.
Това съобщи за “Труд news” председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева по повод предстоящата четвърта национална научно-приложна конференция на тема.
“Повишаване на квалификацията на учителите – проблеми и перспективи”,
чийто домакин ще бъде Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).
На форума на 21 март ще участват учители и директори от средните училища в цялата страна, преподаватели във ВУЗФ, експерти и анализатори по въпросите на образованието, представители на МОН, на СБУ, на бизнеса, на академичните и научните среди.
Те ще нищят въпросите на продължаващата квалификация на учителите и съвременните тенденции в
учебното съдържание в средното образование, но и през погледа на висшето образование.
“Най-важни са квалификационните форми за професионалното развитие на учителите.
Тази година, а и следващите две, българската образователна система ще преживее 13-ата трансформация, това е дигитализацията, това е изкуственият интелект. Затова е много важно по какъв начин ние ще мотивираме учителите да могат да боравят с най-високите информационни технологии и с изкуствения интелект, който да подпомога работата в училище”, посочи Такева.
След като преди 3 седмици МОН пусна пожелателни насоки за включването на ИИ в училище, се разбра, че учителят ще е този, който ще решава какво и как да прилага. В насоките са дадени примерни начини, по които ИИ може да се използва в образованието. Сред тях са създаване на уроци, проекти и писане на есета. Затова лятото ще бъде времето за добиване на умения за боравене с високите информационни технологии и изкуствения интелект, така че преподавателите да знаят как да приложат ИИ в час.
“Ще предложим на конференцията учителят да знае как и по какъв начин да борави най-безболезнено с технологиите. Квалификационните курсове ще бъдат в рамките на 3-4 дни, непрекъснато ще се работи в тази посока. Няма да бъде едночасов или двучасов ангажимент. Имаме разработени програми как и по какъв начин да установим, че дадени разработки са на изкуствения интелект, а не на самото дете, например”, допълни Янка Такева и припомни, че лятната академия се прави съвместно с МОН.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!