Преди 40 години Аржентина капитулира пред Великобритания във Фолкландската война

14.06.2022 / 16:34 5

Кадър Martín Sgut, На 2 май остарелият аржентински крайцер „Генерал Белграно“ (закупен от САЩ след Втората световна война) е потопен от британска ядрена подводница. 

На тази дата преди 40 години Аржентина капитулира във войната с Великобритания, която избухва заради опита на аржентинския диктатор генерал Леополдо Галтиери да окупира Фолклендските острови.

Фолкландската война , известна още като Фолкландска криза, е фактическо състояние на война между Аржентина и Великобритания през 1982 г. във връзка със спора им за Фолкландските острови (наричани от Аржентина Малвински острови) и Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови.

Островите са британско владение и са разположени в южната част на Атлантическия океан, на изток от Аржентина, която ги смята за част от своята територия. Нито една от двете страни не обявява война и между тях не се водят военни действия извън района на островите.

В навечерието на Фолкландската война Аржентина се намира в тежка икономическа криза и масови граждански протести срещу управляващата военна хунта. Правителството, начело с генерал Леополдо Галтиери, решава да повиши популярността си като заложи на национализма и с бързи и лесни военни действия завземе Фолкландските острови.

На 19 март 1982 г. 50 аржентинци слизат на остров Южна Джорджия и издигат аржентинското знаме. На 2 април Галтиери издава заповед за нападение на Фолкландските острови. Макар и изненадано от нападението, британското правителство незабавно изпраща военни сили, които да възстановят британския контрол. По заповед на Тачър беше дадено началото на военна акция, в която участват 28 000 войници. След сблъсъци, довели до 255 убити британци и 649 аржентинци, британците надделяват и си връщат островите. Конфликтът продължава 74 дни – на 14 юни аржентинските сили капитулират, като над 11 000 души са пленени от британците.

Войната има силен вътрешнополитически ефект и в двете страни. Загубата на Аржентина довежда до още по-широки протести срещу военното правителство, които ускоряват падането му. В същото време, патриотичната вълна във Великобритания помага на министър-председателката Маргарет Тачър да спечели изборите през 1983 г. Конфликтът е важен момент в продължителния спор относно суверенитета на островната територия. Аржентина поддържа мнението, че островите им принадлежат, като аржентинското правителство характеризира военните действия като възвръщане на собствени земи. Британското правителство разглежда действията им като нахлуване на британска територия от 1841 г. Самите островитяни, които населяват островите от началото на 19 век, са главно потомци на британски заселници, поради което силно подкрепят британския суверенитет. Никоя от двете страни не обявява официално война, макар и двете правителства да обявяват островите за военна зона.

Дипломатическите отношения между Великобритания и Аржентина са възстановени през 1989 г. след среща в Мадрид, на която двете правителства правят съвместно съобщение. Поправката на конституцията на Аржентина от 1994 г. съдържа териториалните претенции на страната към островите. 

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
5
Джавелин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 1292 | Одобрение: -1568
Където има диктатори има и войни. Винаги изместват с национализъм вниманието на простолюдието. България е идеална за диктатура и война
„Като народ ние можем да се гордеем, че всичките ни народни деятели и патриоти: Г.Раковски, Л.Каравелов, В.Левски, Хр.Ботйов, А.Кънчев, П.Волов, Г.Бенковски и проч., са биле против официална Русия. Никога те не са апелирали към нея, защото са знаяли, че нейний камшик повече боли от турския“
3
0
Марио (преди 1 годинa)
Рейтинг: 18668 | Одобрение: 3588
Кръвожадните британци и техните пингвини.Ангелче
1
2
Серж (преди 1 годинa)
Рейтинг: 161733 | Одобрение: 31823
Де факто е така! Прав си! Но кому беше нужна тази "криза"?
2
5
Снайпер (преди 1 годинa)
Рейтинг: 13131 | Одобрение: 2441
Абе Серж обратното е. Аржентина напада Англия 
"Как с една фраза да опишеш цялата руска история? Страната на задушените възможности. Владетелите се променят. Архипелага остава" Солженицин
3
2
Серж (преди 1 годинa)
Рейтинг: 161733 | Одобрение: 31823
Ама тогава никой не рЮва по телевизиите денонощно, че Фолклените са подложени на агресия от Англия, нали? И нокой не им "помагаше" на аржентинците...Дори и "родината на демокрацията" и тя не си мръдна пръста за да спре войната! А сега се насира да налива милиарди в ХоХландия...БолестГняв

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама