Председателят на БАН: Водородните коли масово биха навлезли през 2050 г.

13.12.2024 / 20:27 0

Булфото

Водородните автомобили биха навлезли масово на пазара около 2050-а година. Това заяви новоизбраният директор на БАН проф. Евелина Славчева в предаването „Денят на живо” по Нова Нюз. Тя поясни какво правят българските учени, които разработват водородната икономика и какъв е приносът на академията в иновациите в тази област.

В страната ни има два водородни автомобила, каза председателят на БАН. Цената на единия е 180 000 лева. За сравнение -  електрическата кола с батерия струва 80 000 лева, уточни тя. „Възможността колите ни да бъдат зареждани с водород, вместо с електричество, няма да бъде толкова скоро, колкото ни се иска. Сигурното е, че това ще се случи. Плановете са около 2050-та година голям процент от колите да се зареждат с водород. За да стане това, трябват много усилия и много инвестиции, общи действия на правителствата и на бизнеса”, каза Славчева. Тя уточни, че от 20 г. учените от БАН работят в областта на водородните технологии. 

„Закупихме първия водороден автомобил и успяхме да инсталираме първата водородна зарядна станция в страната. Изградената водородна лаборатория е първата и в България, и в региона. На една площадка може да видите всички модерни системи за възобновяема енергия, включително и водородните”.

Първата жена, председател на Българската академия на науките, изтъкна високото професионално ниво на своите колеги. „Имаме добри специалисти във всички области. Гордеем се, че в БАН са два от най-мощните компютри. Имаме Институт по роботика, където се раждат много иновации. Имаме Институт по механика, където в напреднал стадии е разработване на дрон, който да доставя продукти в отдалечени разстояния. Биолозите ни са много силни, имунолозите – също. Няма сфера, където да нямаме ярко постижение. Целта ми е да не чакаме да ни поканите в медиите, а ние да показваме новостите”, каза Славчева.

Относно битовите условия, при които работят и живеят учените, тя откровено заяви, че академията трябва да се погрижи за тях. „Имаме нужда от всички умове на България. Това, че нямаме добри условия, които да им предложим в началото на тяхната кариера, спира много млади хора от провинцията да се занимават с наука. Ще положа усилия и ако имаме Дом за младите хора, там ще има и детска градина”, каза проф. Славчева.

Тя призна, че бюджетът за поддържане на патенти е ограничен. „Защитаваме откритията си в нашето патентно ведомство. За поддържане на патент в Европа е много скъпо. Смятам, че е добре да патентоваме заедно с бизнеса, затова е добре да имаме общи изследователски програми”, каза проф. Евелина Славчева.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама