Прекланяме се пред Светия Кръст в храма и си пожелаваме нещо днес
Сн.: Bulphoto
На 14 септември православната църква чества Кръстовден - празника, посветен в прослава на Христовия кръст, наричан Въздвижения на светия кръст.
Съвкупност от три исторически събития бележат честването на празника: небесно видение на светия кръст пред очите на византийския император Константин Велики, намиране на Христовия кръстпрез 326 г от Царица Елена и връщането на светия кръст от персийски плен в 628 г в Йерусалим, след като в 614 г е бил пленен от персийския крал Хозрой, разказва Архимандрит Антим, протосингел на Видинската митрополия, цитиран от dnes.dir.bg.
На този ден свещенослужителите в храма извършват специален ритуал по издигане на кръста, наречен Въздвижение на кръста.
"Преклонението и почитта към светия кръсти израз на нашето преклонение и вяра в постпадалия на кръста спасител на света Иисус Христос.
Светия кръст трябва да ни вдъхновява за силна вяра, християнско смирение, търпение, обич към ближните и победа на доброто над злото. Само тогава можем да имаме закрилата на светия кръст като всепобедно знамение на вярата“,
казва архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия .
По традиция на този ден празнуват своя имен ден носещи имената Кръстьо, Кристиан, Кръстина, Ставри и техните производни.
Според народния обичай този ден се свързва с края на лятото и началото на есента - времето се застудява, водите на морето и реките изстиват.
Народният празник е свързан и с края на летния и с началото на есенния селскостопански сезон. От Кръстовден или от Симеоновден (1 септември) може да започне сеитбата на зимните житни култури. На Кръстовден се "осветява" семето за посев. В някои райони на страната празникът е наречен гроздоберник, защото започва гроздоберът.
По традиция на Кръстовден се спазва строг пост.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!