През 1940 година съсипват от критики Чарли Чаплин заради филма "Великият диктатор" и подигравките с Хитлер и Мусолини
Кадър Ютуб
На днешната дата 15 октомври 1940 г. като предвестник на Втората световната война е премиерата на епохалния филм на Чарли Чаплин "Великият диктатор".
По това време малцина в САЩ смятат, че аншлусът на Австрия, анексията на Чехословакия, подялбата на Полша, войната срещу Финландия, завладяването на Прибалтийските държави ги касаят по някакъв начин.
Чарли Чаплин обаче не е сред тях.
Той си навлича огромен успех, но и проблеми с един от най-великите си филми.
„Великият диктатор“ (на английски: The Great Dictator) е американски игрален филм - пародийна сатирична трагикомедия, излязъл по екраните през 1940 г.
Режисиран е от Чарли Чаплин, който също е автор на сценария, съавтор на музиката и изпълнител на двете главни роли.
„Великият диктатор“ е най-успешният в търговско отношение филм на Чаплин и първият му напълно озвучен филм.
Той излиза десетилетие след появата на озвученото кино - по това време Чаплин е последният известен режисьор в Холивуд, който продължава да прави неми филми.
В типичния за Чаплин комичен маниер произведението представя перипетиите на обикновен еврейски бръснар в свят, доминиран от военните машини на художествено измислени държави, управлявани от диктатори, чиито образи пародират по явен начин Адолф Хитлер и Бенито Мусолини.
Въпреки че е нов художествен образ, героят на бръснаря фактически е препратка към Чаплиновия Скитник.
По времето, когато излиза „Великият диктатор“, Съединените щати все още са в мир с Германия и филмът предизвиква спорове със своята остра критика към Хитлер, Мусолини, антисемитизма и националсоциалистите, които представя като „хора машини с умове машини и сърца машини“.
„Великият диктатор“ е сред основните заглавия на 13-а церемония по връчване на наградите „Оскар“ с номинации за награда в 5 категории, включително за „Най-добър филм“.
През 1997 г. филмът е включен в списъка на културното наследство за опазване в Националния филмов регистър към Библиотеката на Конгреса на САЩ.
Една от основните критики е, че филмът не изразява никаква критика към по-тоталитарния от тогавашните от Германия и Италия СССР, контролиращ една шеста от планетата, надминавайки общата площ на териториите под различна степен на власт от страна на Хитлер и Мусолини по време на най-големия им възход, продължил по-малко от 10 години, а продължителността на трите типа системи е несравнима в съветска полза дори спрямо тази по време на излъчването на филма.
Любопитно е, че гербът на Съветския съюз е бил точно глобуса, който пародийния образ на Хитлер във филма гледа в кабинета си, опасан с лозунга "Пролетарии от всички страни, съединявайте се!", изразяващ стремежа на СССР към световно господство.
Съветския съюз участва в нападението над Полша като съюзник на Нацистка Германия и получава над половината територии на междувоенна Полша, напада Финландия, откъсвайки значителна част от териториите й, както и Бесарабия и Буковина от Кралство Румъния и поглъща Балтийските страни.
Във филма по никакъв начин не се споменава даже правещия СССР през периода на излъчването на филма съюзник на Нацистка Германия Пакт Рибентроп – Молотов, или това, че през дотогава 23 годишното съществуване на Болшевишкия режим на подконтролните му територии са провеждани системно репресивни кампании, убили милиони хора.
Този факт става една от причините Чаплин да бъде разследван по времето на Маккартизма по подозрение в комунистически убеждения.