Президентът на Индия изнася лекция в Софийския университет за образованието

04.09.2018 / 19:27 1

Снимка Туитър

На 5 септември в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" президентът на Република Индия Рам Натх Ковинд ще изнесе лекция на тема: "Образованието като инструмент на промяна и общ просперитет", съобщи Канал 3.

В началото на събитието в Аулата президентът Рам Натх Ковинд ще бъде приветстван на хинди, български език, санскрит и английски език от студенти от специалност "Индология".

Преди лекцията държавният глава на Индия ще разгледа изложбата "Санскрит: Споделеното наследство" и книги, издадени от Софийския университет и Клуб "Приятели на Индия“. Двете експозиции са подредени в централното фоайе на Ректората. Автор на изложбата "Санскрит: Споделено наследство“ е деканът на Центъра по индология, Бхаратия Видя Бхаван, Делхи, проф. д-р Шашибала.

Санскрит не е само свещен език на Индия, въплъщаващ във висша степен нейната душа от незапомнени времена, но и споделено наследство на всички азиатски държави. Санскрит играе историческа роля в интелектуалното развитие на човечеството и се разпространява както на Изток, така и на Запад от Индия – от заснежения Север на Монголия до тропическите острови на Индонезия.

Той се е превърнал в език на образователното общуване, свързващ различни езикови и регионални общности. От първи век нататък индийски и чуждестранни учители, рискувайки собствения си живот, са предприемали мъчителни пътувания в търсене на безценно знание, като плавали по южните морета на Азия и следвали Пътя на коприната до Китай.

Изложбата e своеобразно пътуване през историята на две хилядолетия. Тя показва редки ръкописи и надписи, философски текстове, гравюри върху дърво, калиграфски изображения на мантри, дело на съвременни японски художници, тяхното отразяване в изкуството, ведическите ритуални церемонии, в различни традиции и обичаи, основани на санскритски текстове, както и писмени съкровища на санскрит от Монголия, Китай, Япония, Корея, Индонезия и Камбоджа.

В изложбата могат да бъдат разгледани речникът Амаракоша, граматиката на Панини в превод на тибетски, изображения на йогически пози и аюрведически хирургически инструменти, използвани в Тибет.

Единствената по рода си в България специалност "Индология“ е открита в Центъра за източни езици и култури на Софийския университет през 1983 г. Понастоящем специалността е част от катедра "Класически изток“ на Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет. В продължение на 35 години в специалността се обучават студенти в бакалавърска, магистърска и докторска програми.

В бакалавърската програма се преподават хинди, санскрит и урду. Освен тези три индийски езици, студентите имат възможност да изучават по собствен избор и пенджаби.

Бакалавърската програма осигурява всеобхватно научно познание за древната и съвременна история на Индия, за нейната култура, литература, философия, религии и езици.

Магистърската програма е инициирана през 2001 г., през 2007 г. се разширява с профил по иранистика в настоящата магистърска програма „Индийско и Иранско културознание и обществознание“. В специалността се обучават докторанти по индийско езикознание и литературознание.

Академичният състав на специалност „Индология“ включва преподаватели и учени с висока професионална квалификация, които вече повече от три десетилетия допринасят за утвърждаването на Софийския университет като единственото научно средище на индологичните изследвания в България.

Изключително важна част от него са и индийските гост-лектори по хинди, които от десетилетия преподават в специалността благодарение на дълготрайното и плодотворно сътрудничество между България и Индия и конкретно между Софийския университет и Индийския съвет за културно сътрудничество (ICCR) към Министерството на външните работи на Република Индия. Чрез своята научна и преводаческа дейност преподавателите в специалността допринасят активно за популяризирането на индийската култура и литература у нас.

Възпитаниците на специалността се реализират успешно като преподаватели по хинди, санскрит и урду в университети в Европа и САЩ, в Министерството на външните работи на Република България и на други държавни институции.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама