Придворен лекар вдигнал къщата с женската глава

19.09.2011 / 09:33 4

 

„Сградите на Варна“ е рубрика на вестник „Народно дело“ в съавторство с изследователя Георги Кацарски, арх. Юлия Железова и арх. Живко Железов. Поредицата е безкрайно интересна за новото поколение варненци, интересуващи се от историята на сградите, които и до днес създават неповторимия облик на града. След красивата история на площад „Независимост“, търговската улица „Преслав“ и площад „Мусала“ продължихме по бул. „Княз Борис І“ - вечната главна улица на града. 

На № 42 е къщата на Хараламби Димитров. Той завършва медицина в Женева, издържан от по-големия си брат. Освен него има още двама братя, които завършват висше образование в Женева и Виена, като по време на следването всеки по-голям брат издържа по-малкия. Хараламби Димитров е бил придворен лекар. Къщата е отдавана под наем. От 1911 г. в партерния етаж е настанена Държавната аптека с аптекар Ради Русев, която престоява тук 90 години. Самият аптекар е наемател до 1922 г., въпреки че е собственик на богатата къща на ул. «Шкорпил» № 2. На втория етаж е живял и практикувал руският специалист по нервни и вътрешни болести Сергей Мишин.

Къщата е проектирана от арх. Йосиф Хаджистоянов през 1911 г. Изградена е на ъгъл в партер, етаж и тавански етаж. Забележителна е с външната си еклектична архитектура с раздвижен силует с умерена пластична украса, скулптурна пластика, балкони, фронтони, купол. Пиластри широк ред, които в партера и първия етаж са нажлебени разчленяват фасадите на шест полета и завършват над корниза със стълб. В горния край са украсени с лъвски глави. Ъгловото поле на двата етажа е решено със заоблени балкони с ажурен метален парапет, подпрени от конзоли с форма на орли. При тавана е изграден оригинален гибел със скулптура на женска глава, отворен с висок засводен, а над него кръгъл прозорец. Ъгълът завършва с кълбовиден купол и шпил. Главният корниз е изразителен, украсен с зъборез, прекъсван от пиластрите. Във второ и четвърто поле корнизът е заоблен във вид на фронтон. Симетрията на сградата се нарушава от допълнителното фасадно поле, изградено в края на източната фасада, където е изписана годината 1911 и инициалите Х.Д.

Ъгловите прозорци на „Виктория“ - запазена марка на арх. Богданов

На ъгъла с ул. „27 юли” е построена жилищната кооперация „Виктория”. Тя е проектирана през 1935 г. от арх. Желязко Богданов. На това място е била къщата на възрожденеца Янаки (Иван) Жеков. Синът му Жеко Жеков е кмет на Варна през 1896-1899 г.

Иван Жеков е роден в Ямбол през 1819 г. По време на руско-турската война (1828-1829) семейството емигрира в Болград, Бесарабия. През 1830 г. се преселват във Варна. Започва да работи като слуга. По-късно замогва и открива собствен дюкян. Купува къщата на «27 юли». Един от учредителите на варненската църковна община, секретар и член на варненския революционен комитет. За революционна дейност е осъден на обесване, но успява да избяга. При Освобождението в неговата къща пребивават ген.Столипин и ген. Кишелски. След Освобождението е почетен общински съветник. Умира на 11.ІХ.1904 г.

Арх. Желязко Богданов проектира жилищна кооперация със съвременно звучене без каквито и да са украшения. Подобно на сградата на Кавафян, и тази сграда се възприема само в частта си откъм бул. «Княз Борис», но северната фасада е значително голяма, като част от нея е изградена в отстъп. Фасадите са разчленени вертикално от три мощни еркера, които обхващат четирите етажа и разчупват наддадения покрив. Интерес представлява ъглово изградените прозорци, характерни за  архитектурния похват на арх. Богданов. В партера на северното крило на кооперацията са се помещавали проектантските бюра на арх. Желязко Богданов и Стоян Доков.

Всички статии от рубриката "Сградите на Варна" четете тук 

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама