Пригожин смята, че Русия може да победи в Бахмут: Това е историческа битка, повратен момент в цялата съвременна история

29.03.2023 / 15:06 2

Кадър ЧВК Вагнер

Въпреки огромните загуби в човешка сила Русия продължава да опитва да превземе Бахмут.

Градчето има само символично значение и за двете страни.

Основателят на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин каза, че битката за Артемовск (Бахмут) е историческа битка, в която "въоръжените сили на Украйна бяха почти напълно унищожени, но ЧВК "Вагнер" също претърпя загуби там". Съобщението е публикувано в телеграм канала на неговата пресслужба. 

Според Пригожин, генералната битка на ЧВК "Вагнер" срещу Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в Артемовск (Бахмут) в която "Вагнерци" ще бъдат победители, ще бъде най-големият повратен момент в спецоперацията и в цялата съвременна история.

Той подчерта, че в крайна сметка на шахматната дъска ще остане само една руска армия, а всички останали фигури ще изчезнат.

Коментарът на Пригожин има по-скоро пропаганден характер, но има данни, че в последните 7 дни руската армия е увеличила с 5 % завзетите части от града и контролира около 65 % от него. Напредъкът е с по-малко от 1 % на ден.

Шефът на Вагнер често дава противоречиви становища като дори беше обявил преди време, че "Вагнер" са превзели Бахмут, което се оказа далеч от истината. Преди около 20 дни бе съобщил, че руската армия е вече на 1 километър от центъра на града и всеки момент ще влезе в администрацията му. После пък беше съобщил, че положението е изключително тежко и руската армия може да се изтегли и "целия фронт да рухне", а украинците да стигнат до руската граница. 

Сигурно е, че ръководството на руската армия не пести човешкия си ресурс в името на целта, както и че постига напредък, но много бавен.

Според Института за изследване на войната руските сили са напреднали в допълнителни пет процента от Бахмут през последните седем дни и че в момента заемат приблизително 65 процента от града.

Вагнер вероятно работи за консолидиране на превзетите части в северен и централен Бахмут, за да се насочи към центъра на града и да разшири зоната си на контрол в западен Бахмут.

Загубата на Бахмут може да има изключително негативни последици за украинското общество и за общото състояние на войната в Украйна, твърди президентът Володимир Зеленски в интервю за Асошейтед прес, дадено във влака на път от северните части на Украйна към Киев, предаде БТА.

Докато голяма част от анализаторите посочват, че Бахмут няма стратегическо значение, украинският президент Володимир Зеленски предупреждава, че загуба където и да е на този етап от войната може да застраши инерцията, която Украйна е спечелила.

„Не можем да губим ходове, защото войната е като торта – всяко парче е победа. Малки успехи, малки победи", обяснява Зеленски. Думите му потвърждават, че поражението в битката за Бахмут би било по-скоро скъп политически, отколкото тактически провал, коментира АП.

„Ако Бахмут падне, президентът на Русия ще продаде тази победа на Запада, на своето общество, на Китай, на Иран“, разсъждава Зеленски в интервю. „Ако почувства кръв, ще почувства (Путин), че сме слаби, ще натиска, ще натиска, ще натиска“, добавя президентът.

В това интервю Володимир Зеленски казва нещо искрено и важно: неуспех в Бахмут бързо би оказал натиск върху международната общественост, а също така и вътре в страната.

„Нашето общество ще се почувства уморено. Нашето общество ще ме натиска да се съглася на компромис“, казва Зеленски и добавя, че засега не чувства подобен натиск.

В околностите на Бахмут през март бяха разположени украински резерви, които успяха да организират защитата на коридор с ширина три километра, свързващ града с „континента“. Въпреки това битките в самия Бахмут са трудни за въоръжените сили на Украйна: всички недостатъци на боевете в полуобкръжение се отразяват. В същото време прехвърлянето на резерви доведе до факта, че Украйна сега няма ресурси в други области.

В резултат на това украинското командване не успя да предотврати руския пробив в северните предградия на Донецк, около град Авдиевка. Там въоръжените сили на Украйна имаха същите проблеми като в Бахмут: Авдиевка е в полуобкръжение, което не позволява на въоръжените сили на Украйна да разположат артилерия и, което е по-важно, сили за противовъздушна отбрана, за да я защитават. Очевидно за руското командване битката за Авдиевка е прототип на бъдещи офанзиви, предаде Фрог,

Авдиевка граничи директно на север с Донецк. Преди войната населението тук е половината от населението на Бахмут - около 35 хиляди души. На югозапад от Авдиевка се намира печално известното летище Донецк, битката за което беше едно от основните събития на войната през 2014-2015 г. Половината от територията на града е заета от химически и металургични предприятия, където въоръжените сили на Украйна са организирали своите отбранителни укрепления.

След началото на пълномащабното руско нахлуване през 2022 г. защитата на Авдиевка успешно устоя на първите слаби опити за нападение. Въпреки това до есента руските сили успяха да окупират района на югозапад (от страната на пистата на летището в Донецк) и на североизток (по протежение на магистралата Донецк-Славянск) от града. Още през 2022 г. това създаде заплаха от обкръжаването на Авдиевка, но тя така и не се осъществи: руската армия изпитваше недостиг на жива сила и следователно въоръжените сили на Украйна не само задържаха повечето си позиции в Донбас, но и започва контранастъпление в района на Херсон и Харков.

През януари 2023 г. руската армия, след като се мобилизира, отново премина в настъпление. В него участват и нови части (като правило отделни полкове), формирани от мобилизирани. Тези подразделения се дават за подсилване и попълване на старите формирования на самопровъзгласилите се ДНР и ЛНР, които от есента (след т.нар. „референдуми за принадлежност”) официално станаха част от ВС на РФ. Тези формирования, претърпели големи загуби в началото на войната, отново имат възможност да атакуват - и не изпитват остър недостиг на личен състав. Въпреки това, използването на мобилизирани в първата линия на атака често води до провали и тежки загуби. Това вероятно се е случило в началото на новата руска офанзива срещу Авдеевка, където мобилизираните от Иркутска област претърпяха сериозни загуби .

Но въпреки това през март руските въоръжени сили успяха да пробият укрепения район в северозападната част на Авдиевка (това е известно със сигурност) и, съдейки по изявленията на украински  източници, да окупират село Красногоровка, което неуспешно щурмуваха през цялата миналата година. Предишната седмица руската армия превзе и село Новобахмутовка северно от Красногоровка, което в дългосрочен план ще й позволи да избегне грешките, допуснати месец по-рано при атаката срещу Угледар. Там морските пехотинци на Тихоокеанския флот успяха да пробият тесен клин към самия град, но по фланговете на тази офанзива други части на Източния военен окръг не можаха да пробият отбраната на въоръжените сили на Украйна; в резултат на това морските пехотинци бяха притиснати от фланговете и спряха настъплението. Превземането на Новобахмутовка от своя страна дава възможност за укрепване на фланга на групата, настъпваща от Красногоровка на запад.

Но офанзивата срещу тази групировка - от летището в Донецк на югоизток - не се развива толкова благоприятно за Руската федерация. Руските войски са спрени от украински артилерийски огън.

Руски и западни източници също твърдят, че след превземането на Красногоровка въоръжените сили на РФ са успели напълно да отрежат Авдиевка от север от основните украински сили. В продължение на няколко седмици обаче не се появи визуално потвърждение за това. Това е необичайно за настоящата война, където и двете страни публикуват доказателства за собствените си успехи: от успешни офанзиви и превземане на селища до ефективни удари срещу настъпващи вражески части.

По този начин за напредъка на ЧВК Вагнер край Бахмут може да се съди не само по видеоклиповете, заснети от наемници и журналисти, свързани със собственика на компанията Евгений Пригожин, но и по видеоклиповете, заснети от украински дронове (които коригират артилерийския огън на по напредналите на Вагнер щурмови групи). От района на север от Авдиевка през последните седмици изобщо няма видео или фотографски доказателства. И двете страни забраниха посещенията в района на техните военнослужещи и доброволци.

Каква е целта на тази руска офанзива?

Очевидната цел е овладяването на Авдиевския укрепен район, което може да стане пролог за настъпление по целия фронт в центъра на Донбас. Това все още не изглежда реалистична перспектива: руските войски вече година не са показали способност да пробиват вражеската отбрана на десетки километри дълбочина. Но дори и без решителен успех, въоръжените сили на РФ могат да се възползват от своите атаки в Донбас.


Настъплението на руските войски, започнало през януари, се провежда под формата на поредица от несвързани операции в различни направления. Тази форма („удар с разперени пръсти“ вместо „ударен юмрук“) има очевидни недостатъци - руските войски никъде нямаха силата да направят решителен пробив. Но този подход има и плюс - появата дори на локални кризи в различни посоки принуждава противника да "дърпа" резерви.

И така, руските сили напреднаха най-далеч в района на Бахмут, но до средата на март опитите на ЧВК на Вагнер да обкръжат града бяха неуспешни. Въоръжените сили на Украйна прехвърлиха силите на няколко бригади (общо над 10 хиляди души).


Също през януари-февруари украинското командване трябваше да прехвърли сили във Въгледар, за да спре настъплението на руските войски и към този град. А през март започна поредното настъпление на въоръжените сили на Руската федерация към Авдиевка.


Сега командването на въоръжените сили на Украйна трябва да реши колко резерви да използва за отблъскване на тази офанзива. Тя не може просто да напусне Авдиевка: за разлика от Бахмут, зад който има удобна втора линия на отбрана, северното предградие на Донецк е крайъгълният камък на целия украински фронт в централен Донбас. Може би командването на Руската федерация се надява, че резервите на въоръжените сили на Украйна в самия Донбас вече са изчерпани и Украйна ще трябва да влезе в своята „кутия“ с авариен резерв, тоест с части, които се подготвят за бъдеща голяма офанзива срещу руските позиции.


Във всеки случай въоръжените сили на Украйна ще се сблъскат с много неблагоприятни обстоятелства по време на защитата на Авдиевка. Първо, както в Бахмут през последните месеци, Авдиевка е в полуобкръжение - което означава, че доставката на провизии там и разполагането на необходимите подкрепления (артилерия, противовъздушна отбрана, разузнаване и радиоелектронна борба) в тила е изключително трудно.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
5
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 80700 | Одобрение: -8735
Тия не разбраха ли, че БАХМУТ НЯМА ДА ПАДНЕ! Гняв
Марио Кроненберг
3
2
sn1p3r (преди 1 годинa)
Рейтинг: 13440 | Одобрение: 2695
как да разбера кой е автора на тази статия?
п-и-к е най-ибрикчийската медия. Ако имаше някаква журлаистическа етика, щяха да забранят недоносчето на Недялко.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама