Признателност, благодарност и нови погледи към Космоса: Варненската обсерватория чества 50 години от създаването си

22.05.2018 / 15:36 7

снимки: visit.varna.bg, "Петел"

Празник не само за Варна, но и за цялата астронимическа общност в България – това е честването на половинвековния юбилей на Народната обсерватория и планетариум „Николай Коперник“.

Тържеството се състоя днес в зала „Пленарна“ на общината и премина с много вълнение, благодарности и заслужени поздравления за огромната работа и успехите, постигнати от хората, вперили поглед в Космоса.

„Пред астрономията в България има перспектива, не случайно вече не чуваме за протести на учени, сега финансирането ни е съвсем различно. Затова призоваваме младите астрономи, които се обучават във Варна да продължат да се развиват и да постигат успехи“, каза по време на честването проф. д-р Евгени Семков, директор на Института по астрономия към Българската академия на науките, който лично дойде, за да предаде поздравленията си за 50-годишнината на варненската обсерватория.

 

От името на Община Варна и на кмета на града, дикторът на просветната дикерция Лилия Христова гарантира, че местната власт ще продължи да подкрепя обсерваторията. Тя подчерта, че НАОП „Николай Коперник“ изпъква на фона на останалите астрономически структури в България. Варна особено много се гордее с успехите на младежите, печелили много престижни отличия както в Европа, така и в световен мащаб, включително и награди на НАСА. 

Директорът на варненската обсерватория Свежина Димитрова прие поздравленията на многобройните гости и благодари за уважението и признанието, което е заслуга и поколенията астрономи, създали този храм на знанието и науката. 

Историята на НАОП „Николай Коперник“ всъщност започна още през 1960 година група ентусиасти от Варна създават Клуб по астронавтика и астрономия. Този клуб е един от инициаторите община Варна да предложи редовния ХIII Конгрес на Международната федерация по авиация и астронавтика да бъде проведен през септември 1962 в морския град. Официален гост на този конгрес е вторият съветски космонавт Герман Титов. След конгреса се ражда идеята във Варна да бъде създадена астрономическа обсерватория. В инициативния комитет под ръководството на тогавашния кмет на Варна - Николай Бояджиев участват учители, преподаватели във Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" във Варна, офицери от щаба на Военно морските сили и др. През 1963 година на Клуба по астрономия и астронавтика е предоставена сграда в централната част на Морската градина. 
С решение на Градския народен съвет на Варна са изготвени планове за преустройство и реконструкция на съществуващата сграда и през есента на 1964 година започва изграждането на нова сграда на обсерваторията. В процеса на строителството е направено изменение на първите планове и до сградата на обсерваторията е пристроен планетариум с Звездна зала и голяма лекционна зала.
На 22 май 1968 година тържествено е открит първия в България астрономически комплекс състоящ се от обсерватория, планетариум и кула с махало на Фуко. По решение на Министерския съвет той бе наречен на името на великия полски учен Николай Коперник. Директор на обсерваторията от създаването й до 1989 година е Николай Петров.
Програмата на честването на 50 години на варненската обсерватория ще продължи и утре с кръгла маса на тема “Бъдещето на астрономическото образование в България“.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама