Призраци вместо поклонници в най-мистериозната църква в света

02.05.2017 / 15:02 1

Това е църквата Свети Георги в село Лекова, намиращо се в близост до Пилзен, Чехия. За последно свещи тук се палят от вярващите през 1968 година. По време на опелото част от тавана и покрива се срутва. Местните смятат случилото се за лоша поличба и повече никога не се връщат. В църквата вече няма поклонници, а… призраци, пише Brato.bg.


Храмът постепенно се разпада. Хората започват да крадат каквото може и в нея не остават дори иконите, църковната камбана и часовникът от кулата. Органът пък е бил повреден при изнасянето.

През 2014 година професор в Катедрата по дизайн и изящни изкуства в университета в Западна Бохемия дава задача на своите студенти да направят проект за църковен дом. Якуб Хадрава веднага се сеща за изоставената Свети Георги в село Лекава.

“Направих призрачни скулптури от гипс – разказва Хадрава. – Една статуя ми отнемаше по половин час”.

Хадрава взима изпита си с отличен, но за неговия талант научава цял свят. Няма държава, в която да няма статия за призрачната църква.

“Туристи от Германия, Англия, Австралия, Бразилия и Русия бяха първите, които дойдоха – добавя Хадрава. – В момента храмът е като туристическа атракция в малкото село. Открихме фонд за набиране на средства и съвсем скоро Свети Георги ще бъде ремонтирана”.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама