Проф. Димитър Иванов: Решението за влизането ни в еврозоната да бъде взето след допитване до народа

01.11.2022 / 18:05 2

Редактор: Недко Петров

Стопкадър бТВ

Инфлацията расте в еврозоната и в Европейския съюз. В еврозоната тя достигна за края на октомври 10,1%, а в икономиките на целия Европейски съюз - 11%. Представете си икономиката на една силна Нидерландия ни гони по годишна инфлация. 17,2% е инфлацията в Нидерландия. Така наречените новоприети членки на клуба на богатите, трите балтийски републики, са рекордьори по годишна инфлация, като Естония е с годишна инфлация от 24,2% Литва е с 22,8%, а Латвия с 21%. Но не е само в Европа, в целия свят продължава тази вълна от инфлация. Това заяви икономистът проф. Димитър Иванов в "Лице в лице" по бТВ. 

Правилно беше, че гуверньорът на Централната ни банка отиде в парламента и постави въпроса за влизането ни в еврозоната, за закъсняването не с някои мерки, а с необходимите процедурни правила. Но за мен странното беше друго, че във възможно най-острата инфлационна криза, която удря България, инфлационна криза, която може да доведе до рецесия в България, и вече тя довежда до рецесия в Европа, гуверньорът не отвори нито една дума как ще се справи с ценовата стабилност в инфлационния процес. По закон за Българска народна банка, основната цел на Българската народна банка, съгласно член втори, алинея първа, е ценовата стабилност. Той трябваше да докладва пред българските депутати какви мерки смята да предприеме БНБ за утвърждаване на една ценова стабилност, която е базирана върху по-ниска инфлация. Нищо не каза за това, нищо не каза по основни елементи на паричната политика, която води БНБ, допълни икономистът. 

Решението да влезем в еврозоната от 1-ви януари, това е политическо решение, което за мен е над мандат, но то не трябва да бъде взето от политически сили, то трябва да бъде взето след допитване до българския народ, тъй като става въпрос за предаване на независимостта на българския лев. Виждаме, че основното желание на този валутен съюз за тази валутна интеграция беше дивергенцията. Тя не се получи и налице е все по-голяма дивергенция между ядрото на членките на валутния съюз и периферните икономики, допълни проф. Димитър Иванвов.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
6
MrBean (преди 2 години)
Рейтинг: 151643 | Одобрение: -1667
ДС мустака пак се ос.а. Той народа е казал какво иска,а това че на путлеристите не им  харесва е ваш проблем.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама